Alergia na słońce objawia się najczęściej w postaci osutki, czyli wysypki. Zwykle ustępuje sama, bez leczenia. Najlepszych sposobem zapobiegania temu uczuleniu jest stosowanie właściwej ochrony przeciwsłonecznej.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Uczulenie na słońce (polimorficzna osutka świetlna) to potoczna nazwa zmian skórnych, które pojawiają się u niektórych osób po narażeniu na promieniowanie słoneczne. Jak tłumaczy lek. Magdalena Wiercińska, w rzeczywistości to nie "alergia na słońce", ale reakcja układu odpornościowego na światło słoneczne, która powoduje pojawienie się najczęściej swędzącej czerwonej wysypki (polimorficzna osutka świetlna).

Najczęściej pod pojęciem alergii na słońce rozumie się polimorficzną osutkę świetlną. Jej objawy to wysypka – zwykle mająca postać czerwonych grudek, która pojawia się na dekolcie, szyi, ramionach, czasem także łydkach.
lek. Magdalena Wiercińska

Objawy alergii na słońce

Głównym objawem fotodermatozy są zmiany skórne, które występują po ekspozycji na słońce i towarzyszy im intensywny świąd. Wysypka trwa od jednego do kilku dni, a następnie ustępuje, jeśli unika się dalszej ekspozycji na słońce. Czasami wysypka utrzymuje się przez kilka tygodni. Zmiany goją się bez powstawania blizn - opisuje lek. Magdalena Wiercińska.

W przypadku polimorficznej osutki świetlnej zwykle obserwuje się swędzące, czerwone grudki, plamy lub krosty.

Wysypka najczęściej pojawia się na obszarach skóry narażonych na działanie promieni słonecznych - w górnej części klatki piersiowej, na dekolcie, szyi, ramionach, a czasami także łydkach. Choroba występuje częściej tam, gdzie skóra w czasie zimy jest zakryta - rzadko na twarzy i grzbietach dłoni.

Uczulenie na słońce - leczenie i zapobieganie

W przypadku pacjentów z łagodną postacią polimorficznej osutki świetlnej lekarz może zalecić miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów w celu objawowego leczenia stanu zapalnego skóry i świądu.

Leczenie uczulenia na słońce, jeśli już się pojawi wysypka, nie zawsze jest konieczne, ponieważ niektóre osoby mają łagodne objawy, które szybko mijają, a że z czasem rozwija się tolerancja na promieniowanie słoneczne, nie szukają one pomocy lekarskiej.
lek. Magdalena Wiercińska

Kluczowa w fotodermatozie jest jednak profilaktyka, dzięki której można uniknąć wystąpienia wysypki. Metodą zapobiegania uczuleniu na słońce jest stosowanie adekwatnej ochrony przeciwsłonecznej. Obejmuje ona:

  • unikanie słońca
  • zakładanie odzieży chroniącej przed słońcem
  • stosowanie preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi.


Jak dodaje lek. Magdalena Wiercińska, u niektórych osób, lekarz może zalecić tzw. profilaktyczną fototerapię małymi dawkami PUVA, czyli chemiofototerapię, co oznacza naświetlanie promieniowaniem UVA po podaniu psolarenu, leku światłouwrażliwiającego. Terapię taką stosuje się wczesną wiosną w celu wywołania tolerancji na ekspozycję na słońce.