Genetycznie zmodyfikowane pomidory mogą pomóc w walce z chorobami układu krążenia. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA) przedstawili podczas sesji American Heart Association w Los Angeles wyniki badań, wskazujące na skuteczność takich pomidorów w obniżaniu u myszy poziomu szkodliwego cholesterolu i łagodzeniu objawów arteriosklerozy.
Naukowcom po raz pierwszy udało się wyhodować pomidory zawierające peptydy, które działają na podobnej zasadzie, jak tak zwany dobry cholesterol, są jednak znacznie skuteczniejsze i mogą być wchłaniane przez układ pokarmowy. Genetycznie modyfikowane pomidory wytwarzają białko 6F, które "udaje" białko ApoA-1, lipoproteinę będącą składnikiem "dobrego" cholesterolu HDL, mającą istotne znaczenie dla jego właściwości.
Badania prowadzono na myszach, których organizm nie usuwał z krwi "złego" cholesterolu LDL. U gryzoni karmionych wysokotłuszczową dietą szybko rozwijały się stan zapalny i miażdżyca tętnic. Jeśli podawano im do spożycia modyfikowane pomidory, ich stan znacznie się poprawiał. We krwi myszy, których dieta w nieco ponad 2 procent składała się z liofilizowanych modyfikowanych pomidorów obserwowano niższy poziom markerów procesów zapalnych, wyższy poziom "dobrego" cholesterolu, wyższy poziom przeciwutleniających enzymów i niższy poziom szkodliwego kwasu lizofosfatydowego. W ich tętnicach pojawiało się też mniej charakterystycznych płytek miażdżycowych.
Badacze z Los Angeles podkreślają, że według ich wiedzy to pierwszy przypadek, kiedy tak skutecznie działający przeciw miażdżycy lek udało się otrzymać w zdatnej do jedzenia roślinie. Co jeszcze ważniejsze, białko okazuje się biologicznie aktywne już po zjedzeniu pomidora i nie potrzeba go izolować, ani oczyszczać. Smacznego i... na zdrowie.