Sterole i stanole występują naturalnie w produktach roślinnych. Związki te mogą zmniejszyć stężenia cholesterolu całkowitego. W ostatnim czasie popularne stały się produkty zawierające te składniki.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Jak wyjaśnia na portalu "Medycyna Praktyczna", dietetyk dr Dominika Wnęk, sterole i stanole roślinne, nazywane są ogólnie fitosterolami. Związki te należą do tej samej grupy związków chemicznych co cholesterol.

(...) mają zdolność zmniejszania stężenia cholesterolu całkowitego w surowicy krwi, a zwłaszcza jego miażdżycorodnej frakcji LDL - objaśnia.

Szczególnie duże ilości steroli roślinnych występują w olejach roślinnych.

  • olej słonecznikowy
  • olej rzepakowy
  • olej sojowy
  • oliwa z oliwek
  • olej sezamowy


Dietetyk podkreśla, że spożywanie wyłącznie olejów roślinnych bogatych w sterole roślinne nie pozwala na osiągnięcie efektu terapeutycznego (czyli skutecznego obniżenia stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL), które obserwuje się przy spożyciu około 2 g/dziennie.

Produkty wzbogacone sterolami

Obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele produktów wzbogaconych sterolami i stanolami roślinnymi. Najbardziej popularne to margaryny, napoje jogurtowe i serki twarogowe wzbogacone o te związki.

Uważa się przykładowo, że spożywając około 25 g ogólnie dostępnych margaryn dziennie, zapewniamy sobie obniżenie stężenia cholesterolu frakcji LDL o około 10 proc. - tłumaczy dr Dominika Wnęk, dietetyk.

Kto może spożywać sterole i stanole roślinne?

Jak czytamy na portalu "Medycyna Praktyczna", zgodnie z wytycznymi ESC/EAS dotyczącymi postępowania w dyslipidemiach z 2019 roku stosowanie żywności wzbogaconej sterolami i stanolami roślinymi (≥2 g/dzień z głównym posiłkiem) można rozważyć:

  • u osób ze zwiększonym stężeniem cholesterolu i umiarkowanym lub małym całkowitym ryzykiem sercowo-naczyniowym, które się nie kwalifikują do leczenia farmakologicznego
  • jako uzupełnienie farmakoterapii u pacjentów z grupy dużego lub bardzo dużego ryzyka sercowo-naczyniowego, którzy nie osiągają docelowego stężenia cholesterolu frakcji LDL podczas leczenia statyną lub nie tolerują leków z tej grupy
  • u dorosłych i dzieci (w wieku >6 lat) z hipercholesterolemią rodzinną, zgodnie z aktualnymi zaleceniami.