W 90 z 215 próbek lodów (42 proc.) z automatów badania wykazały zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae. To efekt corocznej kontroli sanepidu przeprowadzanej w popularnych wśród turystów miejscowościach w województwie zachodniopomorskim.
Jak informuje Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie, do kontroli wytypowano 43 lokale w miejscowościach popularnych wśród turystów. Pobrano 215 próbek z 43 partii lodów.
Na szczęście w żadnej z próbek nie znaleziono bakterii chorobotwórczych takich jak Salmonella i Listeria monocytogene, ale w 90 próbkach stwierdzono za to zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae. Ich obecność świadczy o niewystarczającym poziomie higieny w lokalach albo nieprawidłowym myciu i dezynfekcji automatów.
Jak wyjaśnia sanepid, bakterie Enterobacteriaceae naturalnie występują w jelicie grubym człowieka i wówczas nie są bakteriami chorobotwórczymi. Jeśli natomiast zjemy produkt, w którym znajdują się te drobnoustroje, narażamy się na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Szczególnie ryzykowne jest to w przypadku osób z obniżoną odpornością i chorobami układu pokarmowego.
Co z punktami, w których lody były zanieczyszczone?
Zależnie od tego, jak bardzo były zanieczyszczone próbki lodów, sanepid wydał stosowne decyzje. 11 przedsiębiorcom zakazano produkcji i sprzedaży lodów do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań, bądź nakazano przeprowadzenie ponownych szkoleń personelu.
W siedmiu przypadkach poinformowano przedsiębiorców, że muszą poprawić poziom reżimu sanitarnego w lokalach. W 1 przypadku właściciel firmy po uzyskaniu informacji o nieprawidłowych wynikach, wstrzymał produkcję i sprzedaż lodów z automatu. Będzie mógł ją wznowić, kiedy wyniki będą w normie.
Przedsiębiorcy, z których punktów próbki były zanieczyszczone, muszą zapłacić za badania i kontrole sprawdzające. Sanepid będzie wracał do tych lokali, a ich wyniki zostaną uwzględnione w planach kolejnych kontroli.
Dane z ubiegłego roku pokazują, że nie ma poprawy jeśli chodzi o jakość sprzedawanych lodów. W 2022 roku zwiększoną ilość bakterii stwierdzono w 85 z 195 badanych próbek. "Świadczy to o dalszej konieczności wzmożonych kontroli nadzorowych i poborze urzędowych próbek żywności, w celu wyeliminowania z obrotu lodów pochodzących z niedoczyszczonych maszyn" - podkreśla sanepid.
Kontrole zostały przeprowadzone w dniach 3-5.07.2023 r.