„Chemii nie sposób uniknąć, jest powszechna w naszym życiu. Generalnie trudno jest się je pozbyć z naszego życia” – przyznaje dr Monika Buziak-Bereza, endokrynolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. „Natomiast niestety to, co dla oka wydaje się ładne, niekoniecznie jest zdrowe. Coraz więcej środowisk lekarskich zwraca uwagę, że trzeba się nauczyć czytać etykiety produktów, które spożywamy” – podkreśla.

REKLAMA
Zdj. ilustracyjne
Zobacz również:
  • „Wiemy o przynajmniej czterech tysiącach substancji chemicznych, które nosimy w swoim organizmie. Wchłaniamy je z powietrzem, pijąc wodę, spożywając produkty świeże i produkty konserwowe” – mówi o chemii obecnej z naszym otoczeniu prof. dr hab. med. Andrzej Milewicz, prezes głównego zarządu Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Prof. Milewicz podkreśla, że chemia obecna w naszym życiu wpływa głównie na zaburzenia płodności u kobiet i mężczyzn, na częstość występowania nowotworów oraz na choroby cywilizacyjne - cukrzycę czy otyłość. „Powinniśmy przynajmniej ograniczyć ilość spożywania produktów, które są w opakowaniach plastikowych. Z tego plastiku, zwłaszcza pod wpływem temperatury, pojawia się zwiększone przenikanie toksyn z opakowania do jedzenia” – podpowiada prof. Milewicz. W tę środę w naszym cyklu Twoje zdrowie w Faktach RMF FM będziemy radzić, jak ograniczyć do minimum najbardziej szkodliwe substancje. więcej

Producenci żywności używają wiele środków chemicznych do konserwacji żywności, do tego żeby ona lepiej wyglądała, lepiej pachniała, bardziej nas zachęcała do kupowania jej. Jak mówi dr Monika Buziak-Bereza, najważniejszą zasadą jest, by żywność, którą jemy, była jak najmniej przetworzona. Każda żywność przetworzona niesie ze sobą ryzyko większej ilości substancji chemicznych, które są dodatkowo użyte do tego, by ona się nie psuła - podkreśla.

Zagrożeniem są nie tylko same substancje znajdujące się w pokarmach, ale również w sposobie ich przechowywania. Unikajmy żywności sprzedawanej w pojemnikach plastikowych, unikajmy żywności z konserw, bo tam też są substancje chemiczne, które przenikają do żywności i niestety ich rola w niekorzystnych oddziaływaniach na nasz organizm jest coraz większa - mówi dr Buziak-Bereza. Coraz częściej podkreśla się rolę czynników, które występują w diecie, czynników chemicznych, które mogą wpływać na nasz układ endokrynny, czyli układ gruczołu wewnętrznego wydzielania w pewien sposób go modulując. Coraz częściej mówi się, że niektóre substancje mogą w jakiś sposób wpływać na nieprawidłowe gromadzenie tkanki tłuszczowej, na zwiększoną jej tendencję do odkładania się - tłumaczy.

Wśród związków chemicznych, które występują w naszej żywności i mogą w sposób niebezpieczny modulować czynność układu dokrewnego, są przede wszystkim bisfenol A, ftalany oraz polichlorowane bifenyle. Bisfenol A na przykład dodawany jest bardzo często w opakowaniach do żywności, w butelkach, jest również w opakowaniach płyt CD.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video