Pokrzywa, przez niektórych wręcz uznawana za chwast jest w gruncie rzeczy bardzo wartościową rośliną leczniczą. Zawiera dużo żelaza, kwasu foliowego, wapnia i krzemu, dzięki którym działa wzmacniająco i regeneruje organizm. Warto więc urozmaicić swoją dietę o liście pokrzywy właśnie.
Pokrzywa najsilniej przeciwdziała anemii i wyczerpaniu organizmu świeża pokrzywa, np. w postaci soku. Można go wycisnąć w sokowirówce albo zmielić liście w młynku i wyciskać sok przez gazę. Najpopularniejszym sposobem urozmaicenia diety o pokrzywę, to oczywiście napar.
Pokrzywę możemy jednak dodać do wielu potraw. Doda im cennych wartości odżywczych. Jej liście bogate są w chlorofil, ksantofil, karoten, witaminę C, K, B2, kwas pantotenowy, garbniki i flawonoidy, wapń, magnez, żelazo, fosfor, mangan, cynk i krzem.
Listki młodej pokrzywy można też wykorzystać do przygotowania zupy. W garnku należy zagotować wodę z listkami laurowymi, zielem angielskim solą, drobno posiekanym czosnkiem i warzywami. Pokrzywę i cebulę pokroić i podsmażyć na patelni z majerankiem oraz świeżo mielonym pieprzem. Kiedy warzywa w zupie zmiękną, dodać trzeba pokrzywę i gotować jeszcze chwilę. Na koniec można jeszcze doprawić zupę ulubionymi ziołami.
Liści pokrzywy możemy także użyć do przyrządzenia domowego pesto z orzeszkami. Jako dodatek pokrzywa świetnie sprawdzi się do sałatki - w połączeniu z truskawkami i serem feta będzie bardzo smacznie, wystarczy dodać jedynie odrobinę octu balsamicznego.
Doskonałym sposobem na wzmocnienie wchłaniania żelaza będzie użycie pokrzywy w połączeniu z jajkami. Można przygotować omlet bądź jajecznicę.