W zależności od regionu Polski nazywa się te owoce jagodami, czernicami lub czarnymi borówkami. Ta ostatnia wersja - używana najczęściej w Małopolsce, to naukowa nazwa tego owocu. Jakie właściwości lecznicze tych owoców powinnyśmy wykorzystywać na co dzień i co można z nich wyczarować w kuchni?

REKLAMA

Z jagód warto przygotować przetwory na zimę - nie tylko, żeby zatrzymać na dłużej smak lata, ale też dlatego, że owoce zawierają wiele witamin.

Dobrze sprawdzi się zimową porą sok - można go wykorzystać zarówno do herbaty, jak i do wody. Potrzebujemy dwa litry jagód, dwie szklanki cukru i litr wody.

W szerokim garnku gotujemy wodę z cukrem, wrzucamy jagody i podgrzewamy na małym gazie godzinę, aż owoce się rozpadną. Gorący wywar przecedzamy przez sito, wyciskamy resztki owoców, a sok wlewamy do butelek. Pasteryzujemy pół godziny w temp. 80 stopni C.

Żeby swobodnie móc przygotowywać potrawy, czy desery zimą - warto mrozić owoce. Zarówno świeże i mrożone owoce nadadzą się świetnie do pierogów oraz np. do lodów.

Przygotowanie lodowego deseru w domu jest bardzo proste. Potrzebujemy: szklankę gęstej śmietany kremówki, pół szklanki cukru pudru, laskę wanilii, szklankę jagód. Śmietanę gotujemy z cukrem i wanilią, mieszając, by się nie przypaliła. Dorzucamy jagody i gotujemy jeszcze kilka minut. Przelewamy masę do płaskiego naczynia, wstawiamy do zamrażalnika i co pół godziny wszystko mieszamy. Po dwóch godzinach lody powinny być gotowe.

Owoce w kosmetykach

Co ciekawe, czarne jagody znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Wykorzystuje się je m.in. w produkcji preparatów dla cukrzyków, leków wspomagających leczenie chorób oczu czy usprawniających pracę jelit.

Te drobne owoce mają też wielką moc, jeśli chodzi o rozwiązywanie różnego rodzaju problemów skórnych. Krem z ekstraktem z jagód w składzie pomoże szczególnie, jeśli mamy cerę naczynkową lub trądzikową. Z uwagi na swoje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, czarne jagody mogą ponadto skutecznie przeciwdziałać procesom starzenia się skóry - znajdują się więc często w składach kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej. Wzmacniają naczynka, poprawią nawilżenie, wygładzą i zmiękczą skórę. Innymi słowy: prawdziwy skarb ukryty gdzieś głęboko w lesie!