Co najlepiej pić w upalne dni? Z badań przeprowadzonych na szkockim Uniwersytecie St. Andrews wynika, że woda wcale nie jest najbardziej nawadniającym napojem. Okazuje się, że znacznie skuteczniejsze są płyny z odrobiną cukru, tłuszczu lub białka.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Mleko lepsze niż woda?

Jednym z czynników wpływających na efektywne nawadnianie jest skład napoju. Na przykład stwierdzono, że mleko jeszcze lepiej nawadnia niż zwykła woda, ponieważ zawiera laktozę, trochę białka i tłuszczu, które pomagają spowolnić opróżnianie żołądka i utrzymać nawodnienie przez dłuższy czas.

Mleko zawiera również sód, który działa jak gąbka i zatrzymuje wodę w organizmie, co skutkuje mniejszą produkcją moczu.

To samo można powiedzieć o doustnych roztworach nawadniających, które są stosowane w leczeniu biegunki. Zawierają one niewielkie ilości cukru, a także sodu i potasu, które mogą również pomóc w zatrzymywaniu wody w organizmie.

Ranking najbardziej nawadniających napojów

Zespół badawczy z St. Andrews University w Szkocji przetestował 13 popularnych napojów, aby przekonać się, jak wpływają one na nawodnienie.

1. Odtłuszczone mleko
2. Doustne roztwory nawadniające
3. Mleko pełnotłuste
4. Sok pomarańczowy
5. Cola
6. Cola dietetyczna
7. Zimna herbata
8. Herbata
9. Napój izotoniczny dla sportowców
10. Woda niegazowana
11. Woda gazowana
12. Piwo
13. Kawa

Cukier z umiarem

To badanie potwierdza to, co już wiedzieliśmy: elektrolity - takie jak sód i potas - przyczyniają się do lepszego nawodnienia, podczas gdy kalorie w napojach powodują wolniejsze opróżnianie żołądka, a tym samym wolniejsze uwalnianie moczu - powiedziała Melissa Majumdar, dietetyczka i rzeczniczka Akademii Żywienia i Dietetyki.

Naukowcy zwracają jednak uwagę, że napoje z bardziej skoncentrowanymi cukrami, takie jak soki owocowe lub cola, niekoniecznie są tak nawadniające, jak ich kuzyni o niższej zawartości cukru. Mogą spędzać nieco więcej czasu w żołądku i opróżniać się wolniej w porównaniu ze zwykłą wodą, ale gdy dostaną się do jelita cienkiego, ich wysokie stężenie cukrów ulega rozcieńczeniu podczas procesu fizjologicznego zwanego osmozą. Proces ten w efekcie "wyciąga" wodę z organizmu do jelita cienkiego w celu rozcieńczenia cukrów zawartych w tych napojach.

Czy piwo i kawa gaszą pragnienie?

Alkohol działa moczopędnie, co powoduje oddawanie większej ilości moczu, więc jeśli chodzi o działanie nawadniające napojów alkoholowych, będzie ono zależeć od całkowitej objętości napoju. "Piwo spowodowałoby mniejszą utratę wody niż whisky, ponieważ wraz z piwem spożywasz więcej płynów" - wyjaśniła dietetyczka. Mocne napoje alkoholowe odwadniają, rozcieńczone napoje alkoholowe nie - zauważyła ekspertka.

Jeśli chodzi o kawę, to jej skuteczność nawadniania będzie zależeć od ilości spożywanej kofeiny. Zwykła kawa zawierająca około 80 miligramów kofeiny.

Spożywanie około 2-4 filiżanek kawy może spowodować utratę nadmiaru płynów, ponieważ kofeina powoduje łagodne, krótkotrwałe działanie moczopędne.

Źródło: cnn.com