Od kilku do kilkunastu lat może wydłużyć się nasze życie, jeśli ograniczymy w naszej diecie niektóre potrawy i zastąpimy je innymi. To wniosek z badań naukowców z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii. Stworzyli oni kalkulator żywieniowy, za pomocą którego możemy wyliczyć, jak wpływ na nasze zdrowie ma rodzaj spożywanych produktów.

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne

Młoda dorosła osoba może potencjalnie wydłużyć oczekiwaną długość swojego życia o ponad dekadę. Jak to zrobić? "Wystarczy" (dla wielu może to nie być takie proste) zmienić dietę z typowej zachodniej na bardziej zoptymalizowaną - czyli taką, która zawiera więcej roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych i orzechów, a mniej czerwonego i przetworzonego mięsa. Wyniki badania, które doprowadziły do takich wniosków, opublikowano na łamach "PLOS One".

W przypadku osób starszych przewidywany wzrost średniej długości życia po wprowadzeniu opisanych zmian byłby mniejszy, ale nadal znaczący.

11 milionów zgonów rocznie przez złą dietę

Autorzy publikacji z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii przypominają, że żywność ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia, a związane z dietą czynniki ryzyka prowadzą rocznie do 11 milionów zgonów na całym świecie.

W swoim najnowszym badaniu wykorzystali oni istniejące metaanalizy, aby zbudować model umożliwiający natychmiastowe oszacowanie wpływu szeregu zmian żywieniowych na długość życia.

Jak skorzystać z kalkulatora żywieniowego?

Model jest udostępnili jako publicznie dostępne narzędzie online i nazwali je kalkulatorem Food4HealthyLife: https://food4healthylife.org/

Aby z niego skorzystać, należy podać swój wiek, płeć, kontynent, na którym się mieszka, a także rodzaj preferowanej diety - "optimal" (optymalna) i "feasible" (wykonalna).

Oto słowniczek pojęć zastosowanych w kalkulatorze żywieniowym:

  • whole grains - pełnoziarnisty
  • fish - ryby
  • processed meat - przetworzone mięso (mięso wędzone, solone, suszone czy konserwowane w inny sposób)
  • nuts - orzechy
  • red meat - czerwone mięso (wieprzowinę, wołowinę, baraninę, koninę, kozinę, sarninę, cielęcinę, jagnięcinę, dziczyznę, a także mięso z osła)
  • legumes - rośliny strączkowe
  • milk/dairy - mleko/nabiał
  • vegetables - warzywa
  • fruit - owoce
  • sugar sweetened beverages - napoje słodzone cukrem
  • refined grains - rafinowane ziarna (np. biała mąka stosowana do chleba, pizzy czy makaronu)
  • white meat - białe mięso (kury, indyky i króliki)
  • added oils - dodane oleje


Co daje zmiana diety?

W oparciu o wyliczenia kalkulatora można zobaczyć, że w przypadku młodej dorosłej mieszkanki USA (20-letniej) trwała zmiana typowej diety zachodniej na dietę optymalną zwiększyłaby długość jej życia o ponad dekadę (10,7 roku). W przypadku 20-letniego mężczyzny byłoby to 13 lat.

Największy wzrost (mierzony w dodatkowych latach życia) zostałby osiągnięty poprzez spożywanie większej ilości roślin strączkowych, większej ilości produktów pełnoziarnistych oraz większej ilości orzechów, przy jednoczesnym ograniczeniu czerwonego mięsa i przetworzonego mięsa.

Z kolei jeśli podobne zmiany wprowadziłyby osoby dojrzałe - 60-letnie - to efekt nadal pozostałby znaczący, choć nieco mniej spektakularny. Dla kobiet byłoby to wydłużenie życia o ok. 8 lat, dla mężczyzn - 8,8 roku. W przypadku 80-latków zmiana diety pozwoliłaby zyskać dodatkowe 3,4 lata życia.

Zrozumienie potencjału zdrowotnego różnych grup żywności może umożliwić ludziom osiągnięcie realnych i znaczących korzyści zdrowotnych
- podsumowują autorzy publikacji.

Jak dodają, kalkulator Food4HealthyLife może być przydatnym narzędziem dla klinicystów, decydentów i laików, pomagającym zrozumieć wpływ wyborów żywieniowych na zdrowie.

"Dotychczasowe badania wykazywały korzyści zdrowotne związane ze spożywaniem poszczególnych grup żywności lub z określonymi wzorcami diety, bez uwzględniania informacji na temat wpływu innych elementów odżywania na funkcjonowanie organizmu. Nasza nowa metodologia wypełniła tę lukę" - podkreślają autorzy badania

Artykuł naukowy dotyczący kalkulatora żywieniowego jest dostępny TUTAJ.