Jedzenie awokado jako część codziennej diety może bardzo poprawić zdrowie jelit - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Illinois. Awokado to zdrowa żywność bogata w błonnik pokarmowy, potas i tłuszcze jednonienasycone, a jego spożycie wpływa korzystnie na drobnoustroje w przewodzie pokarmowym i jelitach. Najnowsze odkrycia na ten temat naukowcy opisali w „Journal of Nutrition”.
Awokado na zdrowie każdego dnia
Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy codziennie jedli awokado w ramach posiłku, mieli większą ilość drobnoustrojów jelitowych, które rozkładają błonnik i wytwarzają metabolity, które wspierają zdrowie jelit. Mieli również większą różnorodność mikrobiologiczną w porównaniu z osobami, które nie otrzymywały posiłków z awokado.
"Jedzenie awokado sprawia, że obniża stężenie cholesterolu we krwi, zmniejsza ilość kwasów żółciowych, zwiększa natomiast ilość krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. To wszystko mówiąc wprost wpływa na znaczą poprawę naszego zdrowia" - mówi Sharon Thompson, jedna z autorek artykułu opublikowanego w "Journal of Nutrition".
W badaniu wzięły udział zdrowe osoby dorosłe w wieku od 25 do 45 lat z nadwagą lub otyłością. Otrzymywały one jeden posiłek dziennie z awokado. Podczas gdy grupa kontrolna spożywała podobny posiłek, ale bez awokado. Uczestnicy dostarczali próbki krwi, moczu i kału przez 12 tygodni trwania badania. Podawali również, jaką ilość z dostarczonych przez naukowców posiłków udało im się zjeść.
Jedzenie awokado zmniejsza ilość wchłanianego tłuszczu
Podczas gdy inne badania dotyczące spożycia awokado koncentrowały się na utracie wagi, uczestnikom tego badania nie zalecano ograniczania ani zmieniania tego, co jedli, z wyjątkiem zastępowania jednego posiłku dziennie posiłkiem dostarczonym przez naukowców.
"Naszym celem było przetestowanie hipotezy, że tłuszcze i błonnik w awokado pozytywnie wpływają na mikroflorę jelitową. Chcieliśmy również zbadać relacje między drobnoustrojami jelitowymi a wynikami zdrowotnymi" - mówi Hannah Holscher, adiunkt ds. Żywienia na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Człowieka na Uniwersytecie Warszawskim i główny autor badania.
Awokado jest bogate w tłuszcz, jednak naukowcy odkryli, że podczas gdy grupa z awokado spożywała nieco więcej kalorii niż grupa kontrolna, w finale uczestnicy z tej grupy wydalali nieco więcej tłuszczu.
"Większe wydalanie tłuszczu oznacza, że uczestnicy badania wchłaniali mniej energii z pożywienia, które spożywali. Było to prawdopodobnie spowodowane zmniejszeniem ilości kwasów żółciowych, które są cząsteczkami wydzielanymi przez nasz układ trawienny, które pozwalają nam wchłonąć tłuszcz. W grupie osób spożywających awokado stwierdziliśmy, że ilość kwasów żółciowych w kale była niższa, a ilość tłuszczu wyższa"- wyjaśnia Holscher.
Dieta dobra dla jelit
Tłuszcze zawarte w awokado są jednonienasyconymi tłuszczami, które są zdrowe dla serca. Hanna Holscher zwraca uwagę, że w tym wypadku bardzo ważna jest również zawartość rozpuszczalnego błonnika. Średnie awokado dostarcza około 12 gramów błonnika, co znacznie ułatwia osiągnięcie zalecanej ilości od 28 do 34 gramów błonnika dziennie. Naukowcy są zgodni, jedzenie błonnika jest nie tylko dobre dla nas, jest również ważne dla naszego mikrobiomu.
"Nie możemy rozkładać błonnika pokarmowego, ale niektóre drobnoustroje jelitowe mogą to zrobić. Kiedy spożywamy błonnik, jest to korzystne dla wszystkich drobnoustrojów jelitowych i dla nas. Tak jak myślimy o posiłkach zdrowych dla serca, musimy również pomyśleć o posiłkach zdrowych dla jelit i o tym, jak karmić mikroflorę" - podkreśla Hanna Holscher.
Awokado to pożywienie bogate w energię, ale jest również bogate w składniki odżywcze i zawiera ważne mikroelementy takie jak potas i błonnik, których zazwyczaj nie jemy w wystarczających ilościach. Warto więc sięgać po nie każdego dnia.