Wyobraź sobie, że sport to całe Twoje życie. Kiedy tylko możesz, starasz się aktywnie spędzać czas. Biegasz, jeździsz na rowerze, chodzisz na siłownię. I nagle łapie Cię nieprzyjemny ból... Kontuzja kolan to chyba najgorsze, co może przydarzyć się komuś regularnie uprawiającemu sport. Czy można jej uniknąć? Czy mamy na nią wpływ? Na szczęście okazuje się, że tak!
Zarówno sportowcy, jak i osoby sporadycznie uprawiające sport, są narażeni na różnego rodzaju kontuzje. Czasami wystarczy moment, źle postawiona stopa, śliska nawierzchnia - i nasze kolana mogą zostać narażone na uszkodzenie. Na szczęście istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka kontuzji - przeczytajcie koniecznie kilka naszych porad!
1. Pamiętaj o rozgrzewce!
Każdy, kto uprawia sport, wie, że dobra rozgrzewka to najważniejsza część treningu. Pozwala przygotować organizm do wysiłku i sprawia, że stawy, mięśnie i więzadła są mniej narażone na kontuzje. Poprawia również ich elastyczność i zwiększa ukrwienie mięśni.
2. Ruch to zdrowie
Ćwiczenia są bardzo pomocne dla stawów. Dzięki nim możesz zwiększyć objętość tkanki chrzęstnej, a to wpływa na większe wydzielanie mazi do jamy stawowej. Poprawia się także ukrwienie i dotlenienie stawów.
3. Co za dużo, to niezdrowo
Ćwicz, ale nie wymagaj od swoich kolan więcej, niż mogą znieść. Zbyt intensywne i częste treningi, a także brak regeneracji, mogą doprowadzić do syndromu zużycia kolan. Zatem trenuj - ale pamiętaj o umiarze i swoich możliwościach!
4. Zwróć uwagę na stopy
Zwróć uwagę na to, jak układasz stopy podczas treningu: one także mają wpływ na zdrowie Twoich kolan! Zainwestuj w porządne sportowe obuwie. Musi być ono nie tylko dobrane do dyscypliny, jaką uprawiasz, ale również do Twojej stopy.
5. Utrzymuj prawidłową wagę ciała
Utrzymanie właściwej wagi ciała ma duże znaczenie dla zdrowia naszych stawów. Pomaga to nie tylko odciążyć kości, ale także zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzeń zwyrodnieniowych - w tym stawu kolanowego.
6. Urozmaicaj ćwiczenia
Zmiana rodzaju ćwiczeń pozwoli uniknąć zbyt długiego nacisku na te same grupy mięśniowe i kości oraz nacisku na kolana. Poza tym ciało przyzwyczaja się do danego rodzaju wysiłku, dlatego utrzymując cały czas ten sam plan treningowy, możesz zahamować swój rozwój.
7. Kolagen - Twój sprzymierzeniec!
Odpowiednia ilość minerałów kostnych i kolagenu pozwala utrzymać stawy i kości bez dysfunkcji - dlatego pamiętaj, by na bieżąco je uzupełniać! Kolagen możemy znaleźć w różnych produktach spożywczych - np. w galaretkach. Niestety jest on ciężko przyswajalny, dlatego warto wspomóc się suplementami. Stosowanie ich poprawi również stan Twojej skóry, włosów i paznokci.
1. Wypady z jedną nogą na stepie.
2. Unoszenie bioder w górę z jedną nogą na stepie, a drugą w górze.
3. Przysiad na jednej nodze.
4. Ćwiczenie typu łyżwiarz.
5. Dynamiczny, delikatny podskok w górę na wypadzie.
6. Bieg z wysoko uniesionymi kolanami i zatrzymanie z nogą w górze.