"W aptekach znów brakuje ważnych antybiotyków" - coraz więcej takich sygnałów dostajemy od Was na Gorącą Linię RMF FM. Problem potwierdza Główny Inspektorat Farmaceutyczny. W aptekach brakuje obecnie 32 lekarstw. Nasz dziennikarz sprawdził, z czego wynika ten problem i kiedy dostawy mogą być większe.
W polskich aptekach brakuje obecnie 32 lekarstw - to wniosek z najnowszej listy przygotowanej dzisiaj przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
W sygnałach wysyłanych na Gorącą Linię RMF FM zwracacie uwagę na to, że brakuje przede wszystkim antybiotyków w zawiesinach dla dzieci.
Moja wnuczka trafiła do lekarza z ogromną gorączką. Lekarka zdecydowała, żeby podać antybiotyk w zawiesinie, bo wnuczka ma trzy latka... Leku nie było w promieniu 70 kilometrów od Katowic. Lekarka powiedziała, że ma ten problem od wielu miesięcy - relacjonuje jedna z naszych słuchaczek z południa Polski.
Ten problem potwierdza Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Tam dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz dowiedział się, że firmy zmniejszyły albo wstrzymały dostawy pięciu popularnych leków. Z jednej strony antybiotyków jest mniej, z drugiej zapotrzebowanie na te konkretne leki nie maleje.
Kiedy ten problem się skończy?
Jak ustalił RMF FM w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym, w najbliższych tygodniach spodziewane są większe dostawy antybiotyków dla dzieci do aptek.
W lipcu na rynek ma wrócić amoksycylina, amoksycylina z kwasem klawulanowym oraz azytromycyna. W sierpniu spodziewane są dostawy metolofenoksypenicyliny, amoksycyliny, amoksycyliny z kwasem klawulanowym i cefalosporyny w zawiesinie.
GIF o przyczynach problemów z dostępnością leków
Główny Inspektor Farmaceutyczny tłumaczy, że braki w aptekach to efekt tego, że firmy wstrzymały obrót tymi lekami.
GIF nie może zmusić przedsiębiorcy, by produkował, możemy monitorować, współpracować z Ministerstwem Zdrowia, wydawać nowe rekomendacje dotyczące zamiany brakujących leków - tłumaczy Ewa Krajewska. Mamy zapowiadane plany dostaw antybiotyków, z których wynika, że sezon infekcyjny będzie zabezpieczony pod względem dostępu do preparatów - dodaje.
Obecnie raz w tygodniu, w piątki, samorządy zawodowe farmaceutów i lekarzy otrzymują od GIF-u listę leków, których brakuje w poszczególnych województwach, by specjaliści wiedzieli, których preparatów nie zalecać w gabinecie, tylko od razu szukać zamienników, o ile te są dostępne.
Co zrobić, gdy nie ma leku w aptece? Odpowiedź GIF-u
Nasz reporter Michał Dobrołowicz dopytuje od rana o problem z dostępnością leków w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym.
Co ma zrobić pacjent, który przychodzi do apteki, pyta o antybiotyk, a nie ma ani pożądanego leku ani jego zamiennika? W sytuacji utrudnionej dostępności musi podjąć ten trud poszukiwania po prostu w innych aptekach, niestety też w innych miastach. W lipcu i w sierpniu spodziewamy się nowych dostaw i myślę, że sytuacja wkrótce się uspokoi i ustabilizuje - powiedziała Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Wasze głosy o lekarstwach
Problemy z dostępnością leków zgłaszacie również na Gorącą Linię RMF FM.
"W zeszłym tygodniu nie mogłam wykupić antybiotyku Sumamed forte w zawiesinie. Otrzymałam informację, że niestety nie ma tego leku w hurtowniach. Odeszłam z kwitkiem" - napisała nasza słuchaczka w mailu wysłanym na adres fakty@rmf.fm.
Inne Wasze głosy dotyczą m.in. tego, że "brakuje antybiotyków dla dzieci w zawiesinie", a także "szczepionek na alergię". "Od kilku miesięcy nie mogę zakupić szczepionki na odczulanie Purethal" - pisze Słuchacz. Z kolei Słuchaczka z Katowic dodała, że "brakuje też leków dla cukrzyków oraz jest problem z lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi typu Skudexa wydawanymi na receptę". "Może nie antybiotyk, ale od dłuższego czasu nie mogę kupić Iberogastu" - podkreśliła Słuchaczka.