Rośnie zagrożenie zakażeniem odrą. W 2023 roku liczba chorych w Europie wzrosła niemal 45-krotnie. Światowa Organizacja Zdrowia określa ten stan jako "alarmujący". Specjaliści ostrzegają przed nowymi ogniskami wyjątkowo zaraźliwej choroby.

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne

WHO informuje o niepokojącej sytuacji w związku z odrą, na którą zachorowania w 2023 roku wzrosły niemal 45-krotnie w porównaniu z 2022 rokiem. Z 42 tys. zanotowanych przypadków zakażeń, 1/3 pochodzi z Kazachstanu. Zachorowania dotyczą głównie dzieci.

Specjaliści z WHO alarmują, że odra może wykroczyć poza granice Kazachstanu i zagrozić także Europie Wschodniej i Centralnej.

Odra to najbardziej zaraźliwa z chorób

Jak przypominają lekarze, odra znana jest jako najbardziej zaraźliwa ze wszystkich chorób wirusowych.

Wystarczy, że osoba zakażona wejdzie do pomieszczenia tylko na chwilę, a wirusy przenoszone drogą kropelkową przeniosą się na wszystkich przebywających w miejscu. Co gorsza wirus może rozprzestrzeniać się dalej już na kilka dni, przed wystąpieniem pierwszych objawów. Ponadto pozostaje aktywny oraz zakaźny w powietrzu i na powierzchni nawet przez kilka godzin. W momencie wystąpienia wysypki, chory będzie zakażał jeszcze przez 3 dni.

#Measles is highly contagious and can infect 9 out of 10 unprotected contacts of each case.A single case can lead to 12 to 18 infections. The global decrease in vaccination rates led to large-scale outbreaks, risking millions of lives.https://t.co/hh0rT9puga pic.twitter.com/UC6w7HCdCw

WHOJanuary 25, 2024

Przebieg odry może być ciężki w każdym wieku. Często zaczyna się od wysokiej gorączki i wysypki, która zwykle ustępuje po 10 dniach. Najczęstszymi powikłaniami odry są:

  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie płuc,
  • poinfekcyjne zapalenie mózgu, oraz
  • podostre stwardniające zapalenie mózgu.

Może także dojść do utraty wzroku. Najbardziej zagrożone są niemowlęta, które są za małe, aby otrzymać pierwszą dawkę szczepionki, kobiety w ciąży oraz osoby z osłabionym układem odpornościowym. W czasie ciąży odra może prowadzić do urodzenia martwego dziecka, poronienia i powicia dziecka z niską masą urodzeniową.

Liczby zakażonych są zdaniem WHO niepokojące

"W roku 2023 zakażeniu uległo około 42 200 osób, podczas gdy w całym roku 2022 było to 941. Najwięcej przypadków odry odnotowano w Kazachstanie, Rosji, Kirgistanie oraz Turcji" - przekazał dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę.

We are seeing an alarming resurgence of measles cases in the European Region. Reported cases skyrocketed to 42,200 in 2023, compared to 941 in 2022.I repeat my call for urgent action to close immunity gaps through vaccination. #VaccinesWorkhttps://t.co/pzXmJLwCM2

hans_klugeJanuary 24, 2024

Zdaniem specjalistów z WHO wzrost ten wynika z mniejszej niż zwykle liczby dzieci zaszczepionych podczas pandemii Covid-19. W ubiegłym roku odra dotknęła wszystkie grupy wiekowe - zarówno osoby młode, jak i starsze. 2/5 wszystkich stwierdzanych na świecie przypadków odry dotyczy dzieci w wieku 1-4 lat.

Władze WHO ostrzegają, że wobec stale rosnącej liczby zachorowań potrzebne będą "pilne działania", na przykład kampanie informacyjne i masowe szczepienia. Europejskie kraje proszone są o szybkie wykrywanie ognisk odry i gotowość na dostarczanie większej liczby szczepionek.

Europejczycy szczepią swoje dzieci rzadziej

Według danych WHO wskaźniki zaszczepienia pierwszą dawką szczepionki spadły w Europie z 96 proc. w 2019 roku do 93 proc. w 2022.

W tym samym okresie odsetek szczepień drugą dawką spadł z 92 do 91 proc.

Ten niewielki procentowo spadek oznacza, że ok. 2 mln dzieci nie zostało zaszczepionych w ciągu dwóch lat.

#Measles can be a serious infection that can lead to complications, especially in young children & those with weakened immune systems. Measles spreads easily but it is preventable. Make sure you & your loved ones are up to date with your #MMR jabs or catch up on any missed jabs. pic.twitter.com/jFqleIesdL

UKHSAJanuary 22, 2024

Jak podkreślają przedstawiciele WHO, w związku z ponownym wzrostem liczby podróżujących, migracjami i zniesieniem dystansu społecznego, ryzyko rozprzestrzenienia się odry jest znacznie większe - zwłaszcza w populacjach niedostatecznie zaszczepionych.

Według danych Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH - PIB w Polsce od 1 stycznia do 30 listopada 2023 r. zgłoszono 33 przypadki odry, natomiast w tym samym okresie roku 2022 odnotowano ich 26.