Warszawscy kardiochirurdzy wykonali pierwszy w Polsce zabieg ablacji serca przy użyciu najnowocześniejszej technologii elektroporacji. Operację przeszło dwoje pacjentów, którzy cierpieli na migotanie przedsionków.
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM w Warszawie przeprowadzono zabieg ablacji serca technologią elektroporacji punktowej. To przełomowa technika, pozwala na operowanie pacjentów bardzo precyzyjnie - powiedział dr. hab. n. med. Jakub Baran, kierownik Pracowni Elektrofizjologii w Szpitalu Dzieciątka Jezus UCK WUM.
Wyjaśnił, że dzięki specjalnej sondzie wprowadzanej do serca poprzez żyłę udową w pachwinie, dostarcza się do tkanek tego narządu "nowy rodzaj energii, bardzo silny, ale w sposób zlokalizowany, bezpieczny i podnoszący skuteczność zabiegu do 85 proc.".
Ta metoda, jak podkreślił specjalista, "zwiększa nasze możliwości leczenia skrajnie ciężko chorych pacjentów, którzy byli dyskwalifikowani do tej pory do zabiegów z uwagi na rozległość zmian i ryzyko związane z zabiegiem".
Ponadto, dzięki systemowi mapowania serca w 3D można było dla każdego pacjenta indywidualnie wykonać mapę jego organu.
Proszę sobie wyobrazić, że tworzymy model serca na podobieństwo dzbanka, wlewamy do niego płynną glinę, a kiedy ta zastygnie, rozbijamy nasz dzbanek i otrzymujemy dokładny odlewdr Jakub Baran
Ta nowa technika rewolucjonizuje elektrofizjologię na świecie. Jesteśmy pierwszym ośrodkiem w Polsce i w tej części Europy, który ją posiada i stosuje - podkreślił dr Baran. Dodał, że na razie ten system jest dostępny tylko na Starym Kontynencie, a Polska jest jednym z 13 krajów, który go posiada.
Na zaburzenia rytmu serca cierpi ponad milion Polaków. Co 5. senior w wieku 65+ choruje na migotanie przedsionków, co jest najczęstszą formą arytmii serca.
Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru mózgu oraz śmiertelność. Najbardziej skuteczną metodą w zapobieganiu nawrotów migotania przedsionków jest ablacja.