Jak wygląda codzienna praktyka lekarza urologa? Z jakimi problemami do urologów zgłaszają się pacjenci? Jakie metody leczenia są obecnie najbardziej skuteczne? Na te i inne pytania odpowiedzi poszuka ponad 1000 urologów z kraju i całego świata, którzy spotkają się w Katowicach w ramach 48. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego, najważniejszej w Polsce konferencji naukowej w całości poświęconej urologii. Program tegorocznej edycji skupi się na nowoczesnych metodach leczenia nowotworów układu moczowego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-14 czerwca br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Kongres jest największym świętem polskiej urologii. Kongres zdominuje uroonkologia. dlatego, że 80 procent pracy lekarza praktyka urologii dotyczy leczenia, rozpoznawania i prowadzenia do końca życia chorych na nowotwory złośliwe wywodzące się z układu moczowego - mówi w rozmowie z RMF FM prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Lekarze, którzy przyjadą na kongres będą też zajmować się innymi aspektami codziennej pracy ginekologa. Nie można też zapominać o innych aspektach pracy, takich jak urologia czynnościowa, leczenie nietrzymania moczu, urologia rekonstrukcyjna czy leczenie niepłodności - mówi prof. Chłosta.
Szef PTU podkreśla, jak duże znaczenie dla zdrowia pacjentów mają lekarze urolodzy. Urolog jest najlepszym przyjacielem mężczyzny i kobiety w kontekście zdrowotnym. To jest lekarz, którzy odpowiada nie tylko za dobrą jakość życia, dobre funkcjonowanie układu moczowego, ale również odpowiedzialny jest za ten dobrostan w kontekście ryzyka wystąpienia nowotworu - mówi urolog.
Nie tylko dla urologów
Nie tylko urolodzy są adresatami programu wydarzenia. Swoje miejsce podczas Kongresu PTU mają również pacjenci. Dedykowana im sesja pozwoli na pogłębienie bezpośredniego dialogu między nimi a lekarzami. Tematyka spotkania skupi się na roli urologa w procesie leczenia chorób dolnych dróg moczowych oraz przekazaniu wiedzy o najnowszych metodach leczenia nowotworów. W spotkaniu udział weźmie ponad 100 osób zrzeszonych w stowarzyszeniach pacjenckich. Ta dedykowana sesja pozwala na stworzenie platformy bezpośredniego dialogu naukowego, nie tylko typu lekarz-pacjent. To dialog naukowy. Pacjent współczesny musi dostawać najnowszą wiedzę co do metod leczenia chorób dróg moczowych, przekazanie wiedzy co do wyników leczenia - mówi szef PTU.
Międzynarodowy program
Na program tegorocznego Kongresu złoży się osiem sesji programowych, debaty, wykłady i sesje plakatowe, w ramach których zaprezentowanych zostanie aż 85 prac naukowych. Uczestnicy wydarzenia szczegółowo omówią studia przypadków, zapoznają się z materiałami badawczymi oraz poznają nowoczesne metody zabiegowe w ramach sesji wideo. Wśród zagranicznych gości znaleźli się m.in. prof. Manoj Monga (USA), prof. Philip Van Kerrebroeck (Holandia), prof. Steven Joniau (Belgia), prof. Andrew Thompson (Wielka Brytania) czy prof. Kurt Naber (Niemcy). Wybitni lekarze skupią się na najważniejszych problemach współczesnej urologii ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu urologii onkologicznej - nowotworów nerki, prostaty czy pęcherza moczowego. Sesja Mirrors of Medicine poświęcona zostanie tematowi nokturii, czyli częstego oddawania moczu w nocy, który powiązany jest nie tylko z przerostem gruczołu krokowego. Z kolei podczas spotkania Europejskiej Szkoły Urologii uczestnicy poruszą temat zaburzeń erekcji i niepłodności.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia oraz program dostępny jest na stronie: