"Kto jak kto, ale my króliki wiemy, jak zadbać o liczne potomstwo. Chcesz poznać nasz sekret?" - tak zaczyna się spot przygotowany na zlecenie resortu zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Kampania wzbudziła wiele emocji wśród internautów.

REKLAMA
Kadr ze spotu przygotowanego w ramach ministerialnej kampanii

W spocie, który można obejrzeć tutaj, królik-narrator podkreśla, że przedstawiciele jego gatunku dużo się ruszają, zdrowo jedzą i nie stresują się przesadnie. "Jeśli chcesz kiedyś zostać rodzicem, weź przykład z królików" - zachęca. Film zakończony jest hasłem: "Wspieramy zdrowy styl życia - Ministerstwo Zdrowia".

Spot jest elementem Narodowego Programu Zdrowia. Na stronie resortu czytamy, że jego cele to przede wszystkim "wydłużenie życia Polaków, poprawa jakości ich życia związanej ze zdrowiem i ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu". "Przyjęcie Narodowego Programu Zdrowia było jednym z głównych założeń ustawy o zdrowiu publicznym, która weszła w życie 3 grudnia 2015 r. Dzięki jej realizacji Polacy będą mieć większą świadomość tego, jak ważne są zdrowy styl życia i zachowania prozdrowotne" - czytamy na stronie ministerstwa.

Prezentowanym w mediach spotom towarzyszą także bannery, które można spotkać np. na przystankach komunikacji miejskiej.

co za absurdalna kampania... kilka milionw na co takiego... tu wideo: https://t.co/8mNtzvbvJ1 @MinZdrowia pic.twitter.com/g2CCxwL1iD

gotowalska7 listopada 2017

Choć jej bohaterami są sympatyczne futrzaki, kampania budzi u niektórych odbiorców mieszane uczucia. Konotacje językowe z królikami i płodnością są jednoznacznie negatywne - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Jak tłumaczy, króliki nie są wzorem świadomego podejścia do prokreacji.

W komentowanie akcji zaangażowali się zarówno politycy różnych opcji, jak i zwykli internauci. Poniżej kilka przykładów:

Nie wierzyem. Zobaczyem. I dalej nie wierz. Radziwi i jego krliki. wiat w 2010r przyzna nagrod Nobla dr Edwardsowi za in vitro.

Arlukowicz7 listopada 2017


Akcja "Krliki" MZ zachcia mnie do sprawdzenia:rednia ilo prosit w miocie w Polsce to ok. 11,5 prosicia, natomiast w Danii 1517 szt

Piechocinski7 listopada 2017

Mnmy si jak krliki sposobem na #edukacjaseksualna wg PiS?TAK dla rzetelnej edukacji seksualnej w szkoach!https://t.co/Mb6NuI61Kb

SMDgdynia7 listopada 2017

Widziaam spot MZ o mnoeniu si jak krliki. Dno. Lepsze s abdzie, ktre wi si ze sob na cae ycie.

JTranslator97 listopada 2017

Ludzie to jednak nie krliki. 2,7 mln wyrzucone w boto. https://t.co/IolMibqlRi

halinagrab7 listopada 2017

Krliki z kapelusza Radziwia i jego Ksice rozmnaaniePanie Mini-strzeProsz rozmnoy pienidze na Lekarzy Rezydentw i dla Nas pic.twitter.com/D74b6K3MtS

jaros_glinski7 listopada 2017


Szukaliśmy jakiegoś ezopowego odniesienia, tak aby poprzez baśnie, zwierzęta móc trafić z przekazem do szerokiej grupy odbiorców - tłumaczy w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" jeden z twórców akcji, Jakub Kubicki z firmy Propeller. Między innymi od naszego stylu życia zależy, czy będziemy mogli mieć dzieci - podkreśla.