W czasie długiego kwietniowo-majowego weekendu w Faktach RMF FM szukamy sposobów na zdrowe grillowanie. Specjalnie dla naszych słuchaczy podpowiadają dietetyczki Justyna Marszałkowska-Jakubik i Monika Stromkie-Złomaniec oraz kardiolog prof. FiIlip Szymański.
Po pierwsze, przygotujmy grilla
Są sposoby, dzięki którym grillowanie może być zdrowsze. Co do zasady, gdy myślimy o klasycznym grillowaniu w czasie majówki, nie jest to najzdrowszy sposób przyrządzania posiłków - podkreśla w rozmowie z RMF FM dietetyk Justyna Marszałkowska-Jakubik. Po pierwsze, wyszorujmy nasze grille. Grillowanie na przypalonych resztkach, jeszcze z ubiegłego roku, może być po prostu toksyczne. Druga podpowiedź dotyczy tego, żeby zrezygnować z aluminiowych tacek, ponieważ podgrzewanie tego produktu nie prowadzi do niczego dobrego. Lepiej wybrać stalowy ruszt albo owinąć mięso lub inne produkty, choćby w liście, które chroniłyby kontakt posiłku z aluminiową tacką. Warto wybierać różnorodne mięsa, czyli sięgać nie tylko po najbardziej tłustą kiełbasę, ale sięgać też po chudsze kawałki mięs, może po ryby, które będą zdrowszym wyborem - zaznacza dietetyk.
Po drugie, zadbajmy o dodatki
Dorzućmy do naszych potraw z grilla jak najwięcej przypraw, warzyw, czyli antyoksydantów, które będą niwelowały trochę niezdrowy wpływ grillowanego mięsa na nasz organizm. Nie żałujmy sobie przypraw i świeżych warzyw - dodaje Justyna Marszałkowska-Jakubik. Zadbajmy też o to, żeby nie spalić naszego posiłku. Znam przypadki, gdy ktoś nawet w grillu elektrycznym przypalił swój posiłek niemal na węgielek. W przypadku klasycznego, węglowego grilla jest to jeszcze łatwiejsze. Wiem, że wystawienie klasycznego grilla w ogródku czy na działce niesie za sobą szczególny klimat, na który wielu z nas teraz czeka - dodaje.
Zdrowy posiłek z grilla, czyli co? "Na przykład ryba i warzywa"
Eksperci proponują zdrowy posiłek z grilla złożony z ryby, na przykład łososia czy pstrąga. Może być to szaszłyk z chudym mięsem drobiowym, na przykład z piersią kurczaka albo piersią z indyka. Do szaszłyka dorzucamy porcję warzyw: paprykę, cukinię, cebulę, bakłażany, buraki można grillować. Stawiajmy na różnorodność na talerzu. Polecam też sałatkę warzywną do tego szaszłyka i przyprawy, choćby zioła. To też doda antyoksydantów, które są cenne dla naszego organizmu - opisuje Justyna Marszałkowska-Jakubik.
Na grilla nie tylko produkty białkowe, czyli kiełbasa i mięso, lecz także baza warzywna. Grillować możemy też szparagi, czosnek, jest wiele warzyw sezonowych, lecz do grilla możemy też dokładać warzywa sezonowe. Będą się pojawiały pomidory, ogórki. Fantastycznie grillują się pieczarki - wymienia dietetyk Monika Stromkie-Złomaniec. Karkówka i kiełbasa nie kojarzą się zdrowo, ale gdy będą obstawione warzywami i owocami sezonowymi, bo lada moment pojawią się polskie truskawki, będzie zdecydowanie bardziej zdrowo. Grillujemy z reguły od święta, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby od czasu do czasu zjeść karkówkę czy kiełbasę z grilla. Nie dodawałabym pieczywa do tego, bo myślę, że jesteśmy spokojnie w stanie nasycić się porcją, w której jest element białkowy, z dużą porcją warzyw sezonowych grillowanych z warzywami świeżymi - dodaje.
Co na to lekarze? "Nie dosalajmy niezdrowych posiłków"
Możemy skosztować potraw z grilla, po jednorazowym zjedzeniu kiełbasy z grilla nic się nie stanie. Natomiast nie przesadzajmy, tak jak nie należy przesadzać ze spożyciem alkoholu - podkreśla w rozmowie z naszym reporterem Michałem Dobrołowiczem prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych profesor Filip Szymański.
Każda ilość zwiększa ryzyko nowotworów i rozwoju chorób cywilizacyjnych. Generalnie my unikamy mięsa czerwonego i takie są nasze zalecenia. Pamiętajmy, żeby na grillu znalazły się warzywa i owoce. Pamiętajmy, żeby popijać ten posiłek wodą, o nawodnieniu należy również pamiętać. Pamiętajmy, żeby nie dosalać tych z założenia niezdrowych posiłków, pamiętajmy, żeby ten grill był w przyjaznej atmosferze, żebyśmy nie kłócili się w czasie grillowania o sprawy związane z polityką. Sprzeczki i stres z nimi związany też pogarszają rokowania i formę polskich pacjentów - dodaje prof. Szymański.