"Nawet z tak poważną chorobą jak nowotwór można cieszyć się życiem" - przekonuje w rozmowie z RMF FM Agnieszka Witkowicz-Matolicz, współautorka książki "Oswoić raka", która właśnie trafia do księgarń. W cyklu Twoje Zdrowie mówimy dziś o nowotworze jelita grubego. W książce "Oswoić raka" znajdziemy między innymi historię Anny, u której zdiagnozowano tę chorobę.
Bohaterka naszej książki, Anna przełamuje to tabu. Pokazuje że pomimo choroby, pomimo woreczka stomijnego można czuć się kobieco, można rozwijać się rodzinnie, zawodowo, sportowo, chodzić na basen. Wiele zależy też od tego, czy zdobędziemy informacje, jakie są ograniczenia po danym zabiegu nas czekają - podkreśla w rozmowie z RMF FM Agnieszka Witkowicz-Matolicz.
Dziś Anna czuje się bardzo dobrze. Ostatnio, gdy rozmawiałyśmy była na Mazurach, w swoim ukochanym miejscu, o którym też opowiada w rozmowie ze mną. Ma mało czasu, ale nie dlatego, że zajmuje się leczeniem, tylko realizacją swoich pasji. Naprawdę żyje pełnią życia -dodaje.
Książka "Oswoić raka" - jak podkreślają jej autorki - przełamuje tabu, jakim są choroby nowotworowe. Książka dwóch autorek, dziennikarki Agnieszki Witkowicz-Matolicz i psychoonkolożki Adrianny Sobol, ma dwie części: reportażową i poradnikową.
"W pierwszej znajdują się inspirujące i dające nadzieje rozmowy z osobami, które doświadczyły choroby nowotworowej, w drugiej zaś poradnik dla chorych i ich bliskich: od podejrzenia choroby do życia po leczeniu. Jak rozmawiać o raku, jak wspierać, jak wygląda leczenie krok po kroku, jak wyjaśnić to wszystko dzieciom?" - czytamy w zapowiedzi pozycji "Oswoić raka".
"Gdzie ja mam pójść? Gdzie mam się leczyć?"
To książka dla wszystkich, bo niestety rak, nowotwory to temat, który, czy tego chcemy czy nie, dotyczy nas wszystkich - ludzi w naszym otoczeniu, kolegów z pracy, sąsiadów, znajomych, najbliższych. To swoisty przewodnik, narzędzie dla osób, które muszą zmierzyć się z diagnozą, zarówno pacjentów jak i ich bliskich. Podpowiadamy, co zrobić krok po kroku, wyjaśniamy jak wygląda leczenie. Czasami są to bardzo proste podpowiedzi jak to, żeby na pierwszą wizytę wziąć ze sobą notatnik i notować skrzętnie wszystko, co mówi lekarz. Dużo miejsca poświęciłyśmy też emocjom, które możemy odczuwać na poszczególnych etapach leczenia choroby - przyznaje Agnieszka Witkowicz-Matolicz.
W trakcie prac nad książką największym zaskoczeniem i odkryciem były dla mnie rozmowy z mężczyznami. Do tej pory znałam wiele osób, które przeszły przez chorobę nowotworową, ale były to głównie kobiety. Okazało się, że mężczyźni w nieco inny sposób mówią o chorobie, zwracają uwagę na inne rzeczy. Kobiety są bardziej aktywne w stowarzyszeniach, czy ruchach pacjenckich. Tymczasem mężczyznom często brakuje takiego miedzypacjeckiego wsparcia. I nie chodzi tu tyko o rozmowy o emocjach, ale i o zwykle organizacyjne rady - gdzie się leczyć, jak się leczyć, u kogo? To często bezcenne podpowiedzi. Dlatego jestem bardzo wdzięczna moim rozmówcom. Panowie z niezwykłą otwartością i bardzo szczerze opowiedzieli o tym, jak choruje mężczyzna - dodaje w rozmowie z RMF FM Agnieszka Witkowicz-Matolicz