Wielu Polaków stroni od odwiedzania gabinetów dentystycznych ze względu na głęboko zakorzeniony strach. Lęk związany jest nawet z borowaniem czy zastrzykiem znieczulającym. Tym bardziej za wszelką cenę pragniemy uniknąć poważniejszych zabiegów dentystycznych jak leczenie kanałowe czy ekstrakcja nieprawidłowo rosnących ósemek. Niektórym zabiegom stomatologicznym może towarzyszyć ból czy stan zapalny. Dowiedz się, jak skutecznie sobie z nimi radzić stosując między innymi płyn do płukania jamy ustnej i gardła oraz środki przeciwbólowe. Czy rzeczywiście jest się czego bać?
Powikłania po ekstrakcji zęba, leczeniu kanałowym oraz innych zabiegach
Poważne powikłania po zabiegach stomatologicznych w rzeczywistości należą do skrajnych rzadkości. Lęk przed gabinetem dentystycznym wiąże się z reguły z procesem samego zabiegu, jak również spodziewanym bólem po jego zakończeniu. Poważne zabiegi stomatologiczne, takie jak ekstrakcja, otwarty kiretaż kieszonek dziąsłowych, a czasami leczenie kanałowe rzeczywiście powodują stany zapalne, jednak jeśli zabieg poszedł pomyślnie, nie ma się czego bać.
Jakich dolegliwości po zabiegu nie wolno lekceważyć?
Istnieją jednak objawy, które powinny wzbudzić twój niepokój. Należy do nich między innymi gorączka, obfite i niesłabnące krwawienie po ekstrakcji, narastanie obrzęku i dolegliwości bólowych po upływie kilku dni. Jeśli wystąpi któryś ze wskazanych objawów, warto niezwłocznie udać się do dentysty. Ze zwykłym bólem, obrzękiem i stanami zapalnymi można poradzić sobie samodzielnie. W jaki sposób?
Unikanie czynników podrażniających jamę ustną
Po bardziej inwazyjnych zabiegach dentystycznych należy otoczyć miejsce zabiegu odpowiednią ochroną. Unikanie zimnych i gorących napojów, posiłków w pierwszych godzinach po zabiegu oraz palenia tytoniu czy picia alkoholu, to oczywiste wskazania, o których powinien poinformować dentysta. W przypadku ekstrakcji zaleca się również spożywanie wyłącznie miękkich posiłków przez następne kilka dni. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych podrażnień i rozwoju stanu zapalnego.
Płyn do płukania jamy ustnej i gardła - metoda na ból i stany zapalne
Sprawdzonym sposobem na łagodzenie zastanów zapalnych i dolegliwości bólowych po zabiegach stomatologicznych jest płyn do płukania jamy ustnej i gardła. W tym przypadku z oczywistych względów nie powinno się stosować preparatów zawierających alkohol. Dobrym pomysłem będzie natomiast zastosowanie płynu do jamy ustnej zawierającego diklofenak - dobrze znaną substancję łagodzącą ból, stany zapalne i gorączkę.
Środki przeciwbólowe
Jeśli po zabiegu dentystycznym nie pojawiają się poważne powikłania poza ograniczającym komfort bólem, w rzeczywistości nie trzeba sięgać po zaawansowane środki. Poza wspomnianym płynem do płukania jamy ustnej i gardła oraz dobrymi praktykami związanymi z dietą, wystarczy zadziałać doraźnie w postaci standardowych środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Dolegliwości wkrótce miną.