Pacjenci od jutra - 8 stycznia - będą dostawać skierowania na leczenie tylko w formie elektronicznej. To kolejny krok m.in. po e-recepcie, zmierzający do cyfryzacji i usprawnienia procesu leczenia. Lekarz wprowadzi dane pacjenta i podpisze cyfrowo. Warto założyć Internetowe Konto Pacjenta, co ułatwi korzystanie z zarówno z e-skierowań, jak i z e-recept.

REKLAMA

Od 8 stycznia skierowania na leczenie będziemy dostawać w formie elektronicznej. Wystawia się je podobnie jak e-receptę. Lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie (P1) lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo.

Jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta (IKP), dostępne pod adresem pacjent.gov.pl (logowanie po uprzednim założeniu profilu zaufanego), otrzyma 4-cyfrowy kod, który wysyłany jest do niego SMS-em lub mailem jako załącznik pdf. W przeciwnym wypadku otrzyma wydruk informacyjny.

Jak umówić się na wizytę?

Do specjalisty umówić może się telefonicznie lub w rejestracji podając kod i numer PESEL lub pokazując wydruk informacyjny. Na wersji papierowej będzie kod kreskowy, z którego placówki posiadające czytniki będę mogły zeskanować informacje. E-skierowanie jest automatycznie przypisywanie do wybranej placówki. Nie można go zrealizować w innej.

Świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a pacjent ma do niego dostęp za pośrednictwem swojego IKP. Może tam śledzić historię swojego leczenia. Konto możemy założyć poprzez Profil Zaufany.

Daje to nam też inne korzyści.



Lekarz będzie mógł wystawić papierowe skierowanie od 8 stycznia tylko w przypadku awarii i braku dostępu do internetu lub systemu gabinetowego albo systemu e-zdrowie (P1).

Według danych Centrum e-Zdrowia do 13 listopada 2020 roku lekarze wystawili 3,3 mln e-skierowań, a między 1 a 13 listopada 2020 roku w dzień roboczy średnio 32 tys. Na stronach cez.gov.pl i NFZ działa specjalny licznik, który odmierza czas do wejścia w życie nowej usługi dla pacjentów.