Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiada nowości w diagnostyce i leczeniu pacjentów. Od sierpnia przybędzie darmowych badań. Będą też zmiany w wystawianiu recept.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Psychotropy pod lupą

Jedna ze zmian dotyczy ograniczeń w zdalnym wystawianiu recept na psychotropy. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym będzie trudniej wystawić recepty na leki odurzające i psychotropowe bez konsultacji medycznej.

Przepisy mają wejść w przyszłym miesiącu. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, jedną z zasad będzie konieczność weryfikacji ilości i rodzaju przepisanych pacjentowi preparatów. A recepta będzie mogła być wystawiona, jeżeli od ostatniego badania upłynęło nie więcej niż trzy miesiące.

Nowe standardy leczenia bólu

Z kolei od 24 sierpnia we wszystkich placówkach medycznych zaczną obowiązywać nowe standardy leczenia bólu. Łatwiej będzie uzyskać pomoc pacjentom, którzy zmagają się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi.

Lekarze POZ oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, będą mieli obowiązek prowadzenia terapii bólu u wszystkich pacjentów, którzy na niego cierpią. W przychodniach obligatoryjnie będzie mierzone natężenia bólu i jego wpływ na jakość życia chorego.

Badanie na męską niepłodność będzie refundowane

Seminogram, czyli badanie nasienia, zostanie wpisane do wykazu świadczeń gwarantowanych NFZ - przewiduje rządowy projekt rozporządzenia.

Jak uzasadniono, jest to podstawowe badanie stosowane w diagnostyce niepłodności męskiej, które powinno rozpoczynać się równolegle z diagnostyką kobiety.

Seminogram określa kluczowe parametry nasienia takie, jak objętość i lepkość ejakulatu, wygląd nasienia czy ogólną liczbę plemników w nasieniu.

Więcej operacji na NFZ z użyciem robota chirurgicznego

Resort zdrowia do wykazu świadczeń gwarantowanych dopisał dwie procedury realizowane z użyciem robota chirurgicznego: leczenie nowotworów błony śluzowej macicy oraz jelita grubego. Wcześniej nie były one finansowane ze środków publicznych.

Jak argumentuje MZ, odnotowano istotne statystycznie różnice na korzyść operacji z zastosowaniem systemu robotowego w odniesieniu do parametrów związanych z czasem trwania operacji, długością pobytu pacjenta w szpitalu oraz występowania śródoperacyjnych zdarzeń niepożądanych - czytamy na stronach Rządowego Centrum Legislacji.