Naukowcy z Rutgers University (USA) dokonali przełomowego odkrycia dotyczącego ibuprofenu, powszechnie stosowanego środka przeciwbólowego, znanego ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Ich badanie ujawnia, że ten lek może znacznie zmniejszyć odczuwanie słodkiego smaku, co może mieć znaczenie w leczeniu cukrzycy.
- Badania prowadzone na Uniwersytecie Rutgersa w USA wykazały, że ibuprofen zmniejsza percepcję słodkiego smaku.
- Odkrycie może mieć wpływ na leczenie cukrzycy poprzez wpływ na metabolizm glukozy.
Ibuprofen, powszechnie przyjmowany w celu złagodzenia bólów głowy, mięśni i objawów przeziębienia, może mieć działanie wykraczające poza jego tradycyjne zastosowanie. Jak informuje MedicalXpress, ibuprofen hamuje receptory TAS1R2-TAS1R3 odpowiedzialne za wykrywanie smaku słodyczy, które są obecne nie tylko na języku, ale także w różnych narządach, takich jak żołądek, jelita i trzustka.
Odkryliśmy, że ibuprofen hamuje aktywację receptora słodkiego smaku w ludzkich komórkach (...) Oznacza to, że osoby przyjmujące ten lek mogą odczuwać słodkie pokarmy jako mniej przyjemne, co potencjalnie zmienia ich spożycie cukru i ogólny metabolizm - wyjaśnił na łamach MedicalXpress prof. Paul Breslin, kierujący zespołem badawczym
Ibuprofen nie tylko moduluje stan zapalny, ale także hamuje receptor słodkiego, który jest ważny dla metabolizmu cukru w wielu narządachprof. Paul Breslin
W testach laboratoryjnych osoby badane zgłaszały spadek odczuwania słodkości po płukaniu ust roztworem ibuprofenu. Sugeruje to, że lek może odgrywać rolę w zarządzaniu metabolizmem cukru.
Co ciekawe, wcześniejsze badania powiązały regularne stosowanie środków przeciwbólowych, takich właśnie jak ibuprofen, ze zmniejszonym ryzykiem chorób metabolicznych, jak: cukrzyca, choroba Alzheimera i rak jelita grubego.
Eksperci ostrzegają jednak przed stosowaniem ibuprofenu jako doraźnego środka w leczeniu cukrzycy. Ponadto przypominają, że jego regularne stosowanie wiąże się ze znacznym ryzykiem. Skutki uboczne mogą obejmować wrzody żołądka, uszkodzenie nerek i problemy sercowo-naczyniowe, szczególnie w przypadku przyjmowania dużych dawek leku przez dłuższy czas.