W szpitalu im. Rydygiera w Łodzi urodziły się bliźnięta o różnym kolorze skóry. Dziewczynka - Joanna - jest albinosem, a jej brat Jason jest czarnoskóry. Chociaż takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, lekarze przekonują, że to nic niezwykłego.

REKLAMA

Rodzice Joanny i Jasona to mama Feumi Wanji Ornella Diana oraz tata Minkoumou Noumi Alex Franck. Oboje pochodzą z Kamerunu i mają ciemną skórę. Pani Ornella Diana studiuje w Łodzi i tam też urodziła bliźnięta - Joannę i Jonsona - pisze "Dziennik Łódzki".

Mała Joanna jest albinoską, co oznacza, że jej skóra nie ma wystarczającej ilości pigmentu, który mógłby zabarwić skórę na czarno. Jason natomiast jest ciemnoskóry - jest to możliwe, bo bliźnięta są dwujajowe.

Ja relacjonuje "Dziennik Łódzki", narodziny bliźniąt o różnych kolorach skóry nie zdziwiły rodziców. Mama niemowląt spodziewała się tego, że któreś może się urodzić albinosem - ma dwóch braci i wuja, którzy też urodzili się z albinizmem. Również tata bliźniąt w dalszej rodzinie miał takich krewnych.

Jak czytamy w "Dzienniku Łódzkim", prawdopodobnie Joanna i Jason będą wychowywać się w Polsce. Skóra albinosów jest bardzo wrażliwa na promienie słoneczne, dlatego dla małej Joanny nasz kraj będzie lepszym środowiskiem niż Afryka.

To może dziwić osoby nieznające się na medycynie, ale pod względem genetycznym jest to sytuacja po prostu możliwa - mówi doktor Janusz Lasota, konsultant oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala im. Rydygiera, cytowany przez "Dziennik Łódzki".

Albinizm - nie tylko jasna skóra i włosy, ale także... problemy z widzeniem

Dwa główne narządy zajęte u osób z albinizmem (albinosów) to skóra i oczy. Stopień odbarwień czy depigmentacji skóry i włosów różni się znacznie w zależności od typu albinizmu. Ze względu na uszkodzenie naturalnej bariery ochronnej albinosi są bardzo wrażliwi na promieniowanie UV.

Do objawów ze strony oczu należą fotofobia (brak barwnika w tęczówce), oczopląs oraz nieprawidłowości w obrębie dołka środkowego siatkówki i nerwu wzrokowego, prowadzące do ciężkich zaburzeń widzenia.

U albinosów konieczna jest właściwa ochrona przeciwsłoneczna, która obejmuje filtry słoneczne i stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej. Ważnym elementem opieki nad chorym na albinizm jest również kierowanie pacjenta do okulisty. Wskazana jest także systematyczna kontrola dermatologiczna w celu wykrycia wczesnych postaci nowotworów.