Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej życia, a jej zapach i smak są nieodłącznym elementem poranka. Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. To dobra okazja, żeby przypomnieć, jak ten napój działa na nasz organizm i czy każdy z nas powinien zaczynać swój dzień od małego, czarnego espresso.
Głównym składnikiem kawy jest kofeina, a także związki polifenolowe (kwas chlorogenowy, chinowy i kawowy). Mają one działanie antyoksydacyjne, czyli wychwytują wolne rodniki i przez to zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Polifenole mają też działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Kawa - dobra na (prawie) wszystko
Jak pokazały badania, regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Efekt oczywiście jest uzależniony od dawki i zbyt częste picie kawy może zaszkodzić naszemu organizmowi. Picie 3-4 filiżanek dziennie redukuje ryzyko zachorowania o 21 proc., a 5-6 filiżanek o 27 proc.
Jak uważają specjaliści, kawa zapobiega cukrzycy typu 2 poprzez zmniejszenie insulinodoporności, a po drugie przez poprawę metabolizmu glukozy. Nie wiadomo, który konkretnie składnik ma taki korzystny wpływ. Przypuszcza się, że jest to kofeina, ale też związki polifenolowe i składniki mineralne: potas i magnez.
Jak wykazali Amerykanie, kawa może też zapobiegać zachorowaniu na chorobę Parkinsona. Dodatkowo naukowcy w badaniach opublikowanych w czasopiśmie "Neurology" stwierdzają, że kofeina wpływa korzystnie na kontrolę motoryczną u osób, które już zachorowały na Parkinsona.
Kawa ma też bardzo dobry wpływ na działanie układu nerwowego. Zwiększa plastykę mózgu, przez co poprawia funkcje poznawcze, zwłaszcza u osób starszych. Trzeba też pamiętać, że kofeina jest aktywnym składnikiem substancji przeciwbólowych i moduluje działanie paracetamolu. Kawa zmniejsza też ryzyko wystąpienia demencji u kobiet.
Czarny napój ma też dobry wpływ na wątrobę. Naukowcy udowodnili, że, jej regularne spożywanie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zapalenia dróg żółciowych, a także występowania marskości wątroby.
Kawa i nadciśnienie
Powszechna jest opinia, że kawy powinni unikać chorzy na nadciśnienie, gdyż jej składniki dodatkowo podwyższają ciśnienie, przez co mogą zwiększyć ryzyko zawału serca. Badanie z 2006 roku wskazuje na wzrost częstości zawału serca o 50 proc. w ciągu godziny od spożycia kawy, ale taką zależność odnotowano tylko u osób prowadzących siedzący tryb życia, u których występowały co najmniej 3 czynniki ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Inne badania wskazują, że kawa może zmniejszać ryzyko wystąpienia niewydolności serca. Jednak kawa nie zawsze jest korzystna dla naszego organizmu.
Jeżeli ją przedawkujemy, mogą się u nas pojawić zawroty głowy, a także skurcze mięśniowe. Kawa nie jest też zalecana dzieciom, bo wypłukuje niektóre minerały, takie jak wapń, które odpowiadają za budowę naszych kości. Niefiltrowana może też podnosić poziom cholesterolu i może doprowadzić do przebarwień zębów.
Trzeba też pamiętać, że kawa i papierosy to nie jest zbyt dobre połączenie. Jak pisaliśmy, osoby które palą mogą mieć większą ochotę na kawę, co z kolei może się przyczynić do problemów z rzuceniem palenia.
źródło: Medycyna Praktyczna