Skóra to bariera fizyczna, która ma za zadanie chronić nasz organizm przed infekcjami, uszkodzeniami i szkodliwymi substancjami. Ponadto, działa niczym organiczna powierzchnia pomiędzy organizmem a środowiskiem i mikroorganizmami z nim związanymi. Czym jest mikrobiom skóry? Jak można o niego zadbać?
Mikrobiom skóry
Co to jest mikrobiom skóry? Najprościej mówiąc, jest to złożona społeczność mikroorganizmów (w tym także wirusów, bakterii i grzybów), zasiedlających naszą skórę. Mają one ogromny wpływ na zdrowie skóry - chronią przed patogenami, regulują procesy zapalne, pomagają zachować naturalną równowagę i wzmacniają barierę ochronną. Jaki jest skład mikrobiomu skóry?
Mamy tutaj głównie bakterie Gram-dodatnie, które znajdują się także w przewodzie pokarmowym, spojówkach oczu, ślinie i w głębszych warstwach skórnych. Co ważne, mikrobiom zdrowej skóry jest zróżnicowany, a największe stężenie posiada Propionibacterium Acnes. Pamiętajmy o tym, że mikrobiom jest nieoceniony dla zachowania zdrowia zarówno skóry, jak i całego organizmu! Mikroorganizmy pozwalają zachować naturalne pH, wzmacniać barierę ochronną i regulować procesy zapalne. Liczne choroby skórne wiążą się z zaburzeniami mikrobiomu, które niejednokrotnie prowadzi także do schorzeń metabolicznych i autoimmunologicznych.
Co zaburza równowagę mikroflory skóry?
Istnieją różnorodne czynniki, które zaburzają równowagę mikroflory skóry i wpływają na jej funkcje. Przede wszystkim mogą to być: nadmierna higiena z użyciem silnych detergentów i środków antybakteryjnych, niezdrowa dieta pełna cukru i tłuszczów, stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków, stres, czy też zażywanie antybiotyków. Dodatkowo, z biegiem lat mikrobiom skóry ulega zmianom, co wpływa na kondycję naszej skóry. Jak zatem zadbać o równowagę mikrobiomu?
Wsparcie mikrobiomu skóry
Ogromnie ważne jest dbanie o równowagę mikrobiomu skóry i unikanie czynników, które mogą go zaburzać. W tym wypadku pomocne są następujące wskazówki:
- Stosowanie łagodnych kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry bez substancji drażniących - takie kosmetyki z powodzeniem znajdziemy w sprawdzonych drogeriach i aptekach.
- Unikanie nadmiernego mycia i używania silnych detergentów, które niszczą mikrobiom skóry.
- Stosowanie probiotyków i prebiotyków oraz kosmetyków z naturalnym składem.
- Unikanie żywności wysoko przetworzowej oraz słodkich i tłustych przekąsek.
- Dbanie o dobrą kondycję płaszczu hydrolipidowego skóry.
- Unikanie nadmiernego stresu, który często prowadzi do stanów zapalnych i chorób skórnych.
Oczywiście skóra każdego z nas jest inna i wymaga innego podejścia do codziennej pielęgnacji. Jeśli mamy problemy z cerą, warto skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem, który pomoże wybrać idealne produkty i metody pielęgnacji! W efekcie będziemy mogli przez długi czas cieszyć się zdrową i ładną skórą, bez ryzyka podrażnień, stanów zapalnych i innych problemów. Na rynku dostępne są naturalne preparaty do pielęgnacji skóry, które dopasować trzeba do potrzeb swojej cery i indywidualnych preferencji.