Najbardziej znany dawca krwi w historii Australii James Harrison odszedł na emeryturę. Szacuje się, że krew "człowieka ze złotym ramieniem" została wykorzystana w ponad 2,4 mln przypadkach.
At 81, James Harrison will no longer donate his blood after 1173 donations over six decades, during which his blood's special antibodies, used to make a vital medicine, have saved countless infant lives. https://t.co/0Ks16zGh25 pic.twitter.com/Ay7afNOe4g
euronews16 maja 2018
Harrison przeszedł na emeryturę, gdyż skończył 81 lat, a australijskie prawo zezwala na oddawanie krwi wyłącznie do tego wieku.
Australijczyk nie jest zwyczajnym dawcą. W jego krwi są niezwykle rzadkie przeciwciała, które zostały wykorzystane m.in. do stworzenia anty-D - to lek, który podaje się ciężarnym kobietom, by uniknęły one wystąpienia konfliktu serologicznego. Przeciwciała Harrisona zostały użyte w ponad 2,4 mln przypadkach.
On sam był krwiodawcą od lat 60., od kiedy ukończył 21 lat. Zainspirowała go do tego sytuacja z młodości - gdy miał 14 lat, musiał przejść skomplikowaną operację płuc. Wykorzystano wtedy 13 litrów krwi. Zdecydował, że musi "spłacić swój dług".
Wylicza się, że Australijczyk przez lata chodził średnio trzy razy w miesiącu, by oddać krew.
W Australii żyje mniej niż 50 osób z podobnymi przeciwciałami. Lekarze mają nadzieję, że niektórzy okażą się równie hojni co Harrison.
(az)