W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy - podało Ministerstwo Zdrowia. Pacjent przebywa na izolacji w warszawskim szpitalu. Wśród symptomów tej rzadkiej choroby wirusowej wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Pacjent zakażony małpią ospą przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie - poinformowała PAP dyrektor tego szpitala Agnieszka Kujawska-Misiąg.

Chory na małpią ospę musi trafić do szpitala

Pod koniec maja w Dzienniku Ustaw opublikowano trzy rozporządzenia dotyczące małpiej ospy.

Pierwsze z nich włącza małpia ospę do wykazu chorób zakaźnych i obejmuje przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Drugie rozporządzenie nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie oraz potwierdzić w postaci papierowej lub elektronicznej.

Trzecie z rozporządzeń wprowadza obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią.

Wprowadza też obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej. Obowiązkowa kwarantanna w przypadku ospy małpiej ma wynosić 21 dni.

Małpia ospa. Objawy, leczenie, zapobieganie

Małpia ospa to rzadka choroba wywoływana przez wirus małpiej ospy, który przenosi się między zwierzętami i ludźmi.

Objawy małpiej ospy

Jak podaje na swojej stronie Wydział Zdrowia NYC, objawy małpiej ospy pojawiają się po 7-14 dniach od zakażenia. Wczesne objawy to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.

Wysypka i zmiany chorobowe występują po jednym do trzech dni od momentu zaobserwowania pierwszych objawów. Wysypka często zaczyna się na twarzy, a następnie pojawia się na innych częściach ciała. Objawy mogą utrzymywać się przez dwa do czterech tygodni.

Jak przenosi się małpia ospa?

Małpia ospa przenosi się, gdy zakażona osoba ma kontakt ze zwierzęciem lub człowiekiem zarażonym wirusem albo z materiałami (takimi jak odzież i pościel), które zawierają wirusa. Wirus rozprzestrzenia się przez duże krople z dróg oddechowych i płyny ustrojowe.

Jak zapobiegać małpiej ospie?

Ogólnie rzecz biorąc, małpia ospa występuje bardzo rzadko, ale można jej zapobiegać poprzez:

  • unikanie kontaktu z osobami, które mogą być chore
  • unikanie kontaktu z materiałami, takimi jak pościel, które były używane przez osobę chorą
  • częste mycie rąk wodą z mydłem lub używanie środków odkażających do rąk
  • noszenie maseczki na twarz w pobliżu innych osób.


Szczepionka przeciw ospie wietrznej może również pomóc w ochronie przed zachorowaniem na małpią ospę.

Co należy zrobić w przypadku wystąpienia objawów?

W przypadku wystąpienia choroby grypopodobnej, z wysypką na twarzy i ciele oraz obrzękiem węzłów chłonnych, należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Czy małpią ospę można leczyć?

Obecnie nie ma celowanego leczenia. Stosuje się leczenie objawowe, aktualnie dostępnymi lekami: przeciwgorączkowymi, przeciwbólowymi czy przeciwświądowymi.

Źródło: nyc.gov/health/ gov.pl/ RMF24/ twojezdrowie.rmf24