Ponad 50 towarzystw naukowych i organizacji pacjentów wystosowało apel do Ministra Zdrowia o zwiększenie budżetu na ochronę zdrowia. Pismo podpisali między innymi przedstawiciele Polskich Towarzystw Kardiologicznego, Diabetologicznego, Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Naczelnej Rady Lekarskiej.
Lekarze i pacjenci apelują do ministra zdrowia o zwiększenie finansowania do 6 procent PKB. Obecny poziom finansowania to 4,38 procent.
Dziedzina, w której widzimy najpilniejsze potrzeby to onkologia, która staje się niestety coraz bardziej kosztowna - mówi reporterowi RMF FM Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Przez niskie finansowanie nie można wprowadzać do polskich szpitali nowatorskich metod leczenia. Na obecnym etapie standardy ulegają obniżeniu i nie ma żadnej mowy o nowoczesnych metodach leczenia - twierdzi Iwona Grabska, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Trzeba w onkologii zlikwidować jakiekolwiek limity. Bo trudno sobie wyobrazić, żeby komuś, kto ma nowotwór, można powiedzieć: "Ale musi pan poczekać, bo nie mamy procedur ". 6 procent PKB to jest minimum na już. Za 10 lat te 6 procent to będzie dużo, dużo za mało - uważa Krajewski.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do sześciu procent PKB - ale dopiero do 2025 roku.
(ag)