Dzieci z Ukrainy mogą szybciej niż do tej pory korzystać ze szczepień w Polsce. To efekt decyzji Ministerstwa Zdrowia i krajowej konsultant w dziedzinie pediatrii. Do tej pory obowiązek szczepień dotyczył dzieci, które w Polsce są od co najmniej trzech miesięcy.

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne

Już w pierwszych dniach pobytu w Polsce dzieci z Ukrainy mogą zaszczepić się na przykład przeciwko odrze, śwince, różyczce, błonicy, tężcowi czy polio - podkreśla krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii profesor Teresa Jackowska. Dzieci, które przyjeżdżają z Ukrainy mogą natychmiast zgłaszać się do najbliższej poradni i realizować szczepienia. Również kobiety w ciąży, a mamy już takie, mogą wyrażać zgodę na szczepienia, a mamy sygnały, że nie wyrażają - dodaje krajowa konsultant.

Lekarze apelują też, by kobiety w ciąży wyrażały zgodę na profilaktyczne podanie witaminy K oraz na badania genetyczne. Mamy duży panel badań genetycznych, dzięki którym jesteśmy w stanie wykryć te ciężkie choroby, których objawy kliniczne nie są widoczne, a możemy tym chorobom zapobiegać - dodaje profesor Teresa Jackowska.

TUTAJ ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY NA TEMAT SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID-19 DLA OBYWATELI UKRAINY>>>

Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień ochronnych dla dzieci na odrę, świnkę, różyczkę, błonicę, tężec, krztusiec, poliomyelitis, WZW B oraz przeciw SARS-CoV-2 - napisało w piątek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, szef resortu zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19 roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz), ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia na podstawie PSO na 2022 r., z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.

Najlepiej w sprawie szczepień zgłosić się do najbliższej przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Tam obywatele Ukrainy mogą dostać też skierowanie na szczepienie przeciwko koronawirusowi. E-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 wystawiono 72 tys. uchodźców z Ukrainy, którzy mają przyznany PESEL - przekazało w piątek Ministerstwo Zdrowia.