40. rocznicę powstania obchodzi Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie. Rocznie z pomocy szpitala, przyszpitalnej przychodni oraz rehabilitacji korzystają tysiące mieszkańców Krakowa i Małopolski.
Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie zatrudnia blisko 1000 osób i dysponuje zapleczem 400 łóżek szpitalnych na oddziałach chorób wewnętrznych, neurologii, kardiologii, reumatologii oraz ortopedii. Dodatkowo, w szpitalu funkcjonują cztery oddziały rehabilitacji, przyszpitalna przychodnia oraz zakłady diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej.
Szpital, stale poszerza swoją ofertę medyczną dla Pacjentów w szczególności w specjalnościach takich jak m.in. alergologia, reumatologia, czy ortopedia pozostaje ogólnopolskim liderem nowoczesnej terapii.
W walce z pandemią
Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie stał się jednym z najważniejszych ośrodków leczenia Covid-19 w Małopolsce. W szczycie pandemii, w placówce zostało stworzonych ponad 100 miejsc do leczenia pacjentów zakażonych Covid-19.
Czas pandemii zaliczam do najtrudniejszych w mojej ponad 50-letniej pracy lekarskiej. Wirus zafundował nam nowe zadania, problemy, zaskakiwał i zmieniał plany. W każdej chwili wszystko mogło się wydarzyć, całkowicie zmienić kierunek i należało w krótkim czasie podejmować nowe, często trudne decyzjedr Andrzej Kosiniak-Kamysz, dyrektor Szpitala
W pracownikach naszego Szpitala tkwi nieprawdopodobny potencjał merytoryczny, organizacyjny i logistyczny. Wiedziałem o tym wcześniej, ale pandemia jeszcze bardziej uwypukliła zalety pracowników Szpitala. Młodzi ludzie świetnie sobie radzili w leczeniu pacjentów z Covid-19; patrzyłem na nich z ogromną dumą, gdy ubrani w kombinezony wchodzili do chorych. Nigdy nie mieliśmy problemów z obsadą dyżurów lekarskich i pielęgniarskich - podkreśla dyrektor Szpitala.
Placówka była także zaangażowana w proces szczepień mieszkańców Krakowa przeciwko SARS-CoV-2. Dzięki ogromnemu wysiłkowi organizacyjnemu, w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie udało się zaszczepić ponad 13 tysięcy osób.
Ultranowoczesna diagnostyka obrazowa
Aktualnie, Szpital prowadzi liczne inwestycje dotyczące poprawy jakości infrastruktury świadczonych usług, termomodernizacji, zakupu nowego oprogramowania szpitalnego, a także uczestniczy w projektach regionalnych takich jak m.in. Małopolski System Informacji Medycznej oraz Małopolska Tarcza Antykryzysowa. Wartość tych projektów inwestycyjnych do realizacji w 2021 roku wynosi blisko 24 miliony złotych, z czego większość środków pochodzi z pozyskanego dofinansowania z Unii Europejskiej oraz budżetu Województwa Małopolskiego.
Jedną z ważniejszych inwestycji jest modernizacja zakładu diagnostyki obrazowej. Do użytku pacjentów oddany zostanie nowoczesny, 80-rzędowy tomograf komputerowy wykorzystujący najnowsze technologie rekonstrukcji obrazu. Urządzenie wykonujące do 70 obrazów na sekundę zapewnia nowoczesną, szybką i bezpieczną diagnostykę cyfrową.