Łatwiejszy dostęp do szczepionek przeciwko półpaścowi to główna zmiana na nowej, styczniowej liście leków refundowanych. Nowy wykaz wejdzie w życie wraz z początkiem 2024 roku.
Od stycznia połowę ceny za szczepionkę przeciwko półpaścowi będą płaciły osoby, które skończyły 65. lat i należą do grup ryzyka, czyli mają chorobę przewlekłą taką jak na przykład niewydolność nerek czy obturacyjna choroba płuc. Przyjęcie tej szczepionki zaleca pulmonolog, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych profesor Adam Antczak. Półpaścem nie zarażamy się z zewnątrz. To zakażenie, które odnawia się w nas. Nosimy w sobie wirusa, który bytuje w naszych nerwach, gdy dochodzi do immunosupresji, przechłodzenia czy większego stresu, mamy większe ryzyko rozwoju półpaśca - opisuje prof. Antczak.
Są pacjenci, którzy po zakażeniu półpaścem mają ból przez miesiące, a nawet lata. Szczepienie chroni właśnie przed wystąpieniem zespołu bólowego. Pamiętajmy, że ból potrafi zamienić nasze życie w koszmar - dodaje prof. Antczak.
Szczepionka przeciwko półpaścowi to preparat dwudawkowy.
Pozostałe choroby przewlekłe, które dadzą prawo do refundowanego szczepienia przeciw półpaścowi, to:
przewlekła choroba serca, przewlekła choroba płuc, cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek, wrodzone lub nabyte niedoborem odporności, uogólniona choroba nowotworowa, zakażenie wirusem HIV, choroba Hodgkina, jatrogenna immunosupresja, białaczka, szpiczak mnogi, przeszczep narządu litego, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów, nieswoiste zapalenie jelit, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń układowy.
Na nową listę refundacyjną wraca też - po dwóch miesiącach przerwy, spowoodwanej względami administracyjnymi - jedna z flozyn, czyli popularny lek stosowany między innymi w leczeniu cukrzycy typu drugiego i przewlekłej choroby nerek. Korzyści z przyjęcia tego leku mają też pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi, gdy flozynę włączymy jak najszybciej - dodaje kardiolog prof. Artur Mamcarz.
Cały czas na liście bezpłatnych leków dla dzieci, młodzieży oraz osób w wieku 65+ są szczepionki przeciwko grypie, a także - na liście 65+ - szczepionka przeciwko pneumokokom, czyli jednej z najczęstszych przyczyn zapalenia płuc.
Lista refundacyjna od 2024 roku będzie aktualizowana rzadziej, bo raz na kwartał, a nie - jak do tej pory - raz na dwa miesiące.