Potrzebujesz dostać się do poradni specjalistycznej, bądź na oddział szpitalny? Wolne terminy przyjęć możesz sprawdzić online. Aktualne dane są przekazywane przez szpitale i przychodnie oraz pracownie diagnostyczne, które udzielają świadczeń w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Korzystając z wyszukiwarki na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia sprawdzisz:

  • gdzie i kiedy najszybciej uzyskasz pomoc lekarza (dane kontaktowe i lokalizację na mapie poradni i szpitali)
  • ile osób oczekuje na leczenie w wybranej przez Ciebie placówce czy w szpitalu lub poradni znajdują się udogodnienia dla pacjentów, takie jak: parking, podjazd dla wózków, winda czy specjalnie dostosowana łazienka dla osób z niepełnosprawnością.


W której placówce będzie szybciej?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki jest czas oczekiwania na wizytę do specjalisty bądź na zabieg, sprawdź listę oczekujących w kolejce w Informatorze o Terminach Leczenia.

Zawsze możesz wypisać się z listy oczekujących w jednej placówce i zapisać na listę oczekujących w drugiej. Nie możesz natomiast zarejestrować skierowania w dwóch przychodniach jednocześnie - w tej sytuacji przychodnia ma podstawy do skreślenia Cię z listy oczekujących - przypomina portal pacjent.gov.pl.

Skierowanie "na pilne" - kiedy może być wystawione?

Przy ustalaniu kolejności udzielania świadczeń zdrowotnych i umieszczania na listach oczekujących duże znaczenie ma widniejąca na skierowaniu kategoria medyczna, którą nadaje lekarz kierujący.

Jeśli w trakcie oczekiwania na wizytę, badanie lub określony zabieg Twój stan zdrowia znacznie się pogorszy, udaj się do lekarza prowadzącego. Po badaniu lekarz może zmienić kategorię medyczną. Będzie to miało wpływ na przyspieszenie terminu realizacji przysługującego Ci świadczenia zdrowotnego, jeśli poprosisz o zaktualizowanie terminu wizyty w rejestracji.
pacjent.gov.pl

Kategorie medyczne można podzielić na:

  • pilne - wymagają udzielenia świadczenia bez zbędnej zwłoki ze względu na dynamikę procesu chorobowego i możliwość szybkiego pogorszenia stanu zdrowia lub zmniejszenia szans na powrót do zdrowia
  • stabilne - proces chorobowy przebiega powoli, nie ma zagrożenia zdrowia z powodu oczekiwania.


Przypadki nagłe wymagają udzielenia świadczeń natychmiast (bez skierowania) z uwagi na zagrożenie życia lub zdrowia.