Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat ostrzegający przed wykorzystaniem w produktach spożywczych nasion szałwii hiszpańskiej (popularnie zwanych nasionami chia). W większych ilościach nasiona nie są dopuszczone do użytku.
Poza pieczywem, przetworami śniadaniowymi, sokami, mieszankami owoców i opakowaniami nasion do 15 gramów, ziarna szałwii hiszpańskiej nie mogą być sprzedawane.
Pierwszy raz nasiona chia zostały dopuszczone do spożycia w Europie w 2009 roku. Wtedy Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności ocenił na podstawie danych toksykologicznych, że mogą być używane w ograniczonej ilości do 5% produktu. Wtedy mogły być wykorzystywane tylko w pieczywie.
W 2013 roku na rynku pojawiły się inne produkty w których zaczęły być wykorzystywane nasiona szałwii hiszpańskiej. Wtedy Komisja Europejska rozszerzyła zastosowanie nasion do 10% nie tylko w pieczywie, ale też w przetworach śniadaniowych, mieszankach owoców i w opakowaniach nasion wynoszącym maksymalnie 15 gramów. Dodatkowo w 2015 roku dozwolone zostało użycie nasion w sokach owocowych.
Przed wprowadzeniem do obrotu nowej żywności jest potrzebne uzyskanie zezwolenia, a jego brak może być karany grzywną, lub ograniczeniem wolności.
Zdrowie, ale z umiarem
Ograniczenia w sprawie nasion szałwii hiszpańskiej istnieją dlatego, że jest to tak zwana "nowa żywność" czyli taka która do 1997 roku była rzadko, albo nie była wcale spożywana na terenie Unii Europejskiej. To wtedy na terenie UE zostały wprowadzone przepisy o nowej żywności.
Każda nowa żywność musi być poddana odpowiedniemu badaniu i przejść odpowiednie procedury. Nasiona szałwii hiszpańskiej pojawiły się na rynku żywności dopiero w 2009 roku i dlatego nie są w pełni dopuszczone do sprzedaży.
Jednak jak uważają dietetycy, nasiona chia w zbyt dużej ilości mogą wywoływać zaparcia, biegunki, a u osób przyjmujących leki przeciw nadciśnieniu, mogą zaburzyć ich działanie. Dodatkowo nasiona szałwii hiszpańskiej mogą zmniejszyć czas krzepnięcia krwi i przy okazji zwiększyć ryzyko krwawienia.
źródło: Główny Inspektor Sanitarny
(ag)