Już wkrótce w Krakowie kolejna edycja Festiwalu "Black or White". Impreza ma na celu promowanie wiedzy na temat nowotworów neuroendokrynnych zarówno wśród potencjalnych pacjentów, jak i wśród lekarzy. Będzie jak zwykle koncert charytatywny (10 czerwca), ale oprócz tego, już w tę sobotę, będzie okazja uczestniczyć w spotkaniu ze specjalistami z różnych dziedzin, by pogłębić wiedzę i świadomość na temat tych chorób.
Chirurg, onkolog, endokrynolog, medyk nuklearny, dietetyk i inni specjaliści będą czekać w Krakowie już w sobotę na osoby, które chcą się dowiedzieć więcej o nowotworach neuroendokrynnych. W ramach Festiwalu "Black or White" będzie można posłuchać wykładów i porozmawiać z ekspertami.
Do niedawna uważano, że nowotwory neuroendokrynne występują bardzo rzadko. Wynikało to między innymi z trudności w ich rozpoznawaniu. Dzisiaj wiemy, dzięki stałemu postępowi wiedzy na ich temat, a także m.in. rozwojowi metod diagnostycznych, że występowanie NEN jest znacznie częstsze i przestają być one chorobami rzadkimi. Dążymy do tego by zwiększyć świadomość o możliwości występowania tych nowotworów nie tylko wśród pacjentów, ale także wśród lekarzy. Nowotwory te zwykle charakteryzują się powolnym wzrostem. Główną ich część stanowią nowotwory neuroendokrynne tzw. wysoko zróżnicowane, o relatywnie dobrym rokowaniu przy stosowaniu odpowiedniej terapii. Niecharakterystyczne objawy kliniczne lub wolno rozwijająca się choroba niepowodująca żadnych objawów powoduje, że czas od początku choroby do jej rozpoznania często jest bardzo długi - wyjaśnia prof. Alicja Hubalewska-Dydejczyk kierownik Oddziału Klinicznego Endokrynologii, Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Dlatego tak ważna jest świadomość, zwłaszcza, że im wcześniejszy etap choroby, tym więcej możliwości skutecznego wyleczenia.
Nietypowe objawy
Jeżeli występują objawy kliniczne niecharakterystyczne, np. nawracające biegunki, bóle brzucha lub uderzenia gorąca, pacjent jest kierowany do specjalistów, a mimo to nie znajduje się odpowiedzi na pytanie, jaka to choroba, pomyślmy, czy nie jest to nowotwór neuroendokrynny - mówi prof. Alicja Hubalewska-Dydejczyk.
Choroba może wystąpić w każdym wieku, choć rzadko dotyka dzieci. Najczęściej jednak dotyczy osób w średnim wieku.
Eksperci dla wszystkich
Na spotkanie z ekspertami nie trzeba się zapisywać. Rozpoczyna się o 9 w auli Szpitala Uniwersyteckiego przy ulicy Jakubowskiego.
10 czerwca koncert charytatywny Festiwalu "Black or White". Wystąpią m.in. Grzegorz Turnau, Artur Andrus, Kabaret Hrabi, Olga Szomańska, Wojciech Myrczek i Prisca Agbo.
Symbolem festiwalu jest zebra, która w pewnym sensie oddaje specyfikę tej często trudnej do wykrycia choroby. Stąd też wzięła się nazwa Black or White.
Tak jak w przypadku zebry, trudno powiedzieć, czy jest ona biała w czarne pasy, czy czarna w białe pasy, tak i w nowotworach neuroendokrynnych objawy choroby nie zawsze są jednoznaczne. Mogą być podobne do innych schorzeń i być mylone z innymi chorobami- mówi profesor Anna Sowa Staszczak Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.