W styczniu zgłoszono ponad 16 000 zakażeń wirusem RSV – tak wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. To bardzo dużo, choć nieco mniej niż rok temu, bo wtedy było niemal 19 000 przypadków. Wśród tegorocznych zakażeń – 5 988 wykryto u dzieci do 2. roku życia
RSV to najczęstsza przyczyna infekcji dolnych dróg oddechowych u niemowląt. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Rozwój choroby trwa od 4 do 6 dni.
Małe dzieci i osoby po 65. roku życia, to grupy najbardziej narażone na powikłania. Najmłodsi chorują najciężej, ponieważ wirus może u nich doprowadzić do zapalenia oskrzelików i duszności. W przypadku seniorów, choroba często kończy się pobytem w szpitalu. Według szacunków RSV co roku w Europie jest przyczyną ponad 270 000 hospitalizacji seniorów i około 20 000 zgonów wśród osób przebywających na oddziałach.
GIS ostrzega i radzi
RSV jest - obok grypy i Covid-19 - jedną z najpowszechniejszych sezonowych infekcji wirusowych. Rozprzestrzenia się, gdy zakażona osoba kaszle lub kicha - można też zakazić się dotykając zanieczyszczonej powierzchni.
Zwykle, u dorosłych osób objawia się tak, jak przeziębienie:
- katarem,
- kaszlem,
- gorączką,
- trudnościami w oddychaniu,
- świszczącym oddechem.
Jednak u najmłodszych i seniorów może powodować groźne powikłania, zwłaszcza jeżeli chorzy obarczeni są dodatkowymi problemami zdrowotnymi, jak: astma, cukrzyca lub dotyczącymi układu krążenia. W takich sytuacjach RSV może doprowadzić do:
- zapalenia płuc,
- powikłań kardiologicznych,
- zaostrzenia astmy oskrzelowej,
- zaostrzenia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
W zaleceniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego na pierwszym miejscu są szczepienia - zwłaszcza w przypadku 60-latków i kobiet w ciąży (między 32. a 36. tygodniem).
Ważnymi elementami profilaktyki są:
- higiena rąk,
- izolacja od osób zakażonych,
- unikanie dużych skupisk ludzi,
- wietrzenie pomieszczeń i dezynfekowanie powierzchni,
- zakładanie maseczek w placówkach medycznych.