W najnowszych badaniach naukowcy wykorzystywali komórki macierzyste do złagodzenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Chociaż badanie miało niewielką skalę, to wyniki są obiecujące.

REKLAMA

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (KOA) polega na tym, że chrząstka - naturalny system amortyzujący staw - rozpada się w kolanie. Bez tego kości zaczynają się o siebie ocierać, co powoduje ból i sztywność w stawach.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka około 30 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych. Na tę chorobę zapadają głównie osoby w podeszłym wieku.

Chociaż zabiegi i leki mogą złagodzić objawy, obecnie nie ma lekarstwa na to schorzenie, ponieważ chrząstki nie da się odzyskać. Gdy KOA osiągnie etap końcowy, jedyną opcją jest chirurgiczna wymiana stawu.

Komórki macierzyste, a choroba zwyrodnieniowa stawów

Niedawno grupa naukowców z Krembil Research Institute, University Health Network w Toronto, Kanada, przeanalizowała potencjalne wykorzystanie komórek macierzystych do leczenia KOA. Opublikowali wyniki w czasopiśmie STEM CELLS Translational Medicine.

Naukowcy sprawdzali, czy możliwe jest zregenerowanie chrząstki kolana za pomocą mezenchymalnych komórek zrębowych (MSC). Komórki te mogą rozwinąć się w wiele różnych typów komórek, w tym mięśni, kości i, co ważne, chrząstki.

W sumie zespół zrekrutował 12 uczestników z umiarkowaną do ciężkiej KOA i wyekstrahował MASC ze szpiku kostnego każdej osoby. Jednym z głównych celów tego badania było sprawdzenie, co stanowi bezpieczną dawkę, więc naukowcy wstrzyknęli każdemu uczestnikowi jedną z trzech różnych dawek MASC.

Przez następne 12 miesięcy naukowcy obserwowali uczestników. Mierzyli poziomy biomarkerów zapalnych i szybkość rozpadu chrząstki, a także wykonywali regularne skany MRI stawów dotkniętych chorobą. Prosili również, żeby badani sami oceniali swoje samopoczucie. Pod koniec całorocznego badania zespół odkrył znaczną redukcję bólu i wzrost oceny jakości życia. Pacjenci, którzy otrzymali najwyższe dawki, doświadczyli najbardziej pozytywnych wyników.

Nastąpiło znaczące zmniejszenie stanu zapalnego w obrębie stawów kolanowych uczestników, co jest ważne, ponieważ eksperci uważają teraz zapalenie za ważny czynnik napędzający chorobę zwyrodnieniową stawów.

Naukowcy będą musieli jednak przeprowadzić badania znacznie szerzej, zanim będzie można zastosować tę technikę u większej liczby pacjentów.

Warto również zauważyć, że chociaż zauważono zmniejszenie bólu i stanu zapalnego, naukowcy nie stwierdzili odrastania chrząstki, o czym informowały niektóre wcześniejsze badania.

Jeśli w inne badania potwierdzą dotychczasowe ustalenia, to komórki macierzyste mogą stać się przyszłością leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.