Są nowe rekomendacje w sprawie odwiedzin dorosłych pacjentów w szpitalach. Dokument przygotowało Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Kluczowe jest to, czy ktoś jest zaszczepiony przeciw Covid lub jest ozdrowieńcem.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne
W dokumencie wskazano, że jeżeli dorosły pacjent jest zaszczepiony przeciw Covid-19 lub przebył zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wówczas rekomenduje się umożliwienie odwiedzin przez osoby zaszczepione lub osoby niezaszczepione, które mają negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub przebyły zakażenie

We wszystkich przypadkach odwiedziny mogą odbywać się jedynie przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

W przypadku pacjentów zaszczepionych możliwe są odwiedziny również osób niezaszczepionych, które nie uzyskały negatywnego wyniku testu oraz nie przebyły zakażenia. W takim przypadku konieczne jest zachowanie wzmożonego reżimu sanitarnego.

Co w sytuacji, gdy pacjent nie jest zaszczepiony?

W rekomendacjach określono również warunki odwiedzin u pacjentów, którzy nie są zaszczepieni przeciw koronawirusowi, nie przebyli zakażenia oraz nie mają negatywnego wyniku testu. W takim przypadku chory może być odwiedzany jedynie przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego przez osoby zaszczepione przeciw Covid-19, mające negatywny wynik testu lub takie, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Nie rekomenduje się odwiedzania niezaszczepionego pacjenta przez osoby niezaszczepione przeciw Covid-19, niemające negatywnego wyniku testu i takie, które nie przebyły zakażenia. Wyjątkiem są sytuacje szczególne, które powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego (np. w przypadku wizyt pożegnalnych).