Od 1 lipca na listę refundowanych leków zostaną wpisane nowe pozycje, m.in. toksyna botulinowa typu A, która ma pomóc w leczeniu przewlekłej migreny.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, nowy program lekowy "Profilaktyczne leczenie chorych na migrenę przewlekłą" ma służyć zahamowaniu dalszego rozwoju migreny. W programie finansowane będą dwie linie leczenia migreny przewlekłej.
W pierwszej linii leczenia będzie to toksyna botulinowa typu A, czyli botoks, ale w większym stężeniu niż u chirurga medycyny estetycznej. Jeśli 3 cykle takich zabiegów nie pomogą, to w drugiej linii leczenia dostępna będzie jedna terapia tak zwanymi przeciwciałami monoklonalnymi: erenumabem albo fremanezumabem.
O wprowadzenie leczenia migreny do systemu refundacji, neurolodzy apelowali już od dawna. W innych krajach na świecie takie leczenie jest już refundowane od dawna. To krok milowy dla pacjentów, którzy mierzą się z problemem chronicznej migreny - mówi neurolog, prof. Jacek Sławek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
To jest zabieg polegający na tym, że wkłuwamy się igłą w 35 miejsc na głowie, począwszy od okolicy czoła, poprzez okolicę skroniową, polityczną i kark. Chodzi o podanie leku w okolice zakończeń nerwowych, które często same w sobie są źródłem generowanego bólu w migrenie - dodaje.
Kto może skorzystać z programu?
Do programu będą mogli się zakwalifikować dorośli pacjenci chorzy na migrenę przewlekłą zdefiniowaną jako co najmniej 15 dni z bólem głowy w miesiącu przez co najmniej 3 kolejne miesiące, z których co najmniej 8 spełnia kryteria rozpoznania migreny określone w aktualnym wydaniu Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy. Liczbę napadów i ich nasilenie należy spisać wcześniej w specjalnych dzienniczkach wydawanych np. przez Polskie Towarzystwo Bólu Głowy lub w zwykłym notesie. Dodatkowym wymaganiem jest, aby pacjenci mieli udokumentowaną nieskuteczność 2 prób leczenia terapiami doustnymi (np. topiramat, amitryptylina, kwas walproinowy lub jego pochodne).
Leczenie będzie realizowane tylko w tych ośrodkach, które będą miały zawartą umowę na realizację programu lekowego. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że będzie on dostępny w co najmniej dwóch ośrodkach na województwo.