Lawinowy wzrost zachorowań na chorobę bostońską w regionie Podhala. Sanepid z Zakopanego i Nowego Targu codziennie informuje o kilkudziesięciu przypadkach bostonki. Chorują głównie małe, kilkuletnie dzieci.
Choroba dłoni, stóp i ust (zwana też chorobą bostońską, ang. Hand, foot and mouth disease - HFMD) jest to choroba zakaźna, wywoływana przez wirusy z grupy Coxsackie należące do występujących powszechnie enterowirusów. Człowiek jest naturalnym gospodarzem wielu ludzkich enterowirusów.
Jak można się zarazić?
Wirus rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą oraz jej śliną, wydzielinami z nosa i gardła podczas kaszlu i kichania, oraz płynem z pękających pęcherzyków pojawiających się na skórze. Wirus znajduje się także w stolcu osoby zakażonej.
Do zakażenia może dojść również poprzez kontakt z przedmiotami i powierzchniami, które wcześniej uległy skażeniu przez wydzieliny/wydaliny osoby zakażonej/chorej.
Źródłem infekcji może być również skażona fekaliami woda bądź pożywienie, w lecie - baseny i kąpieliska.
Objawy bostonki
Czas trwania objawów wynosi do około 7 dni. Występuje:
- gorączka,
- brak apetytu,
- osłabienie,
- ból gardła,
- owrzodzenia na języku, dziąsłach, wewnętrznych powierzchniach policzków,
- wysypka bądź pęcherzyki na skórze dłoni oraz stóp (czasem również na pośladkach).
Choroba ma zazwyczaj przebieg łagodny. Rzadko jej przebieg jest ciężki, powikłany zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu lub porażeniami. Powikłaniem po zakażeniu wirusami Coxsackie może być również cukrzyca I typu oraz zapalenie mięśnia sercowego.
Leczenie i zapobieganie
Nie ma szczepionki przeciwko wirusowi wywołującemu chorobę dłoni, stóp i ust. W przypadku zachorowania stosuje się wyłącznie leczenie objawowe.
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniu jest:
- przestrzeganie zasad higieny osobistej, szczególnie mycie rąk przed spożywaniem pokarmów, po wyjściu z toalety, po kichaniu, po zmianie pieluszki, itp.,
- unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi (np. przytulania, całowania, używania wspólnych naczyń itp.),
- częste czyszczenie i dezynfekowanie skażonych powierzchni (np. blaty szafek, stolików, poręcze krzeseł itp.).