Pokazywanie, że transplantacja to skuteczna metoda pozwalająca na powrót do zdrowia, a dzięki przeszczepom można podarować życie innym. Taka idea przyświeca 20. edycji Biegu po Nowe Życie. Podczas jubileuszowej odsłony wydarzenia, 14 maja w Wiśle spotkają się osoby po przeszczepie, które w marszu nordicwalking przejdą symboliczny kilometr wspólnie ze znanymi osobami ze świata filmu, teatru, estrady, sportu i mediów oraz autorytetami polskiej medycyny transplantacyjnej.

REKLAMA
Rozgrzewka przed 18. Biegiem po Nowe Życie w Wiśle

Bieg po Nowe Życie to marsz nordic walking, w którym dwa razy do roku spotykają się osoby po przeszczepach, aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, autorytety polskiej medycyny transplantacyjnej, przedstawiciele nauki i mediów. Startując w sztafetach na symbolicznym dystansie 1km, pokazują jak ważne są transplantacje narządów.

To miała być jednorazowa inicjatywa, mieliśmy się po prostu spotkać jeden raz i zwrócić uwagę na problem. Problem niewystarczającej liczby narządów do przeszczepień. Teraz jesteśmy razem 11 lat, i cieszymy się na 20 spotkanie. To jest wielka wartość Biegu po Nowe Życie, który cały czas niesie ważny przekaz, walczy z mitami dotyczącymi transplantacji narządów, edukuje i uświadamia - cieszy się Przemysław Saleta, ambasador i współtwórca wydarzenia. Formuły biegu nie modyfikujemy zgodnie z zasadą "sprawdzonego się nie zmienia". Mamy natomiast "mocną" zmianę w programie - zaznacza Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie. Postanowiliśmy, że 20. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się o 15:00, czyli trzy godziny później niż zwykle. Dlaczego? Liczymy, że popołudniową porą jeszcze więcej kibiców przyjdzie zobaczyć nasze wydarzenie - mówi Pilarz.

ROZMOWA MARCINA CZARNOBILSKIEGO Z Z DYREKTOREM BIEGU PO NOWE ŻYCIE ARKADIUSZEM PILARZEM

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Bieg po Nowe Życie - rozmowa

"Przy kawie o transplantologii" to cykl wywiadów "na żywo" z osobowościami polskiej medycyny transplantacyjnej. W przeddzień 20. Biegu po Nowe Życie zapraszamy na spotkanie z ludźmi, którzy odpowiedzą na pytania o teraźniejszość i przyszłość transplantacji narządów w Polsce. Porozmawiają o problemach i wyzwaniach jakie stoją przed tą ważną gałęzią medycyny. W studiu telewizyjnym, które rozpocznie się w piątek 13 maja o 16:00 pojawi się w ciągu ponad 3 godzin audycji ponad 20 gości.

Wisła to dla nas miejsce wyjątkowe, tutaj po raz pierwszy postanowiliśmy wesprzeć Bieg po Nowe Życie - mówi Przemysław Kończal, prezes Zarządu Santander Consumer Banku, Generalnego Partnera Biegu po Nowe Życie. Jesteśmy z Biegiem od 5 lat, zatem dla nas to szczególny jubileusz i kolejna okazja do fantastycznych spotkań z osobami po przeszczepieniu, ludźmi, których historie uczą nas i wzruszają, dają motywację do działania. Nasi pracownicy bardzo chętnie włączają się w tę inicjatywę charytatywną, dlatego cieszymy się, że możemy wspólnie zaangażować się i wspierać tak ważną społecznie ideę - dodaje.

Zobaczymy sławy transplantologii

Do Wisły przyjedzie ponad 40 przedstawicieli polskiej medycyny transplantacyjnej, lekarzy transplantologów, kardiologów, nefrologów, koordynatorów transplantacyjnych.

Wśród nich między innymi prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego prof. Alicja Dębska- Ślizień, przewodniczący Polskiej Rady Transplantacyjnej prof. Roman Danielewicz, dyrektor ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant dr hab. Jarosław Czerwiński, kierownik Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM w Warszawie prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM prof. Maciej Kosieradzki, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu prof. Marek Jemielity, koordynator oddziału kardiochirurgii dziecięcej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr Szymon Pawlak, koordynator programu przeszczepiania płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr Maciej Urlik, oraz kierownik Pododdziału Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii USK we Wrocławiu prof. Michał Zakliczyński i Kierownik Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II dr hab. Karol Wierzbicki.

Na aspekt medyczny Biegu po Nowe Życie mocno zwraca uwagę jeden z partnerów wydarzenia - Aegon - Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. My jako Aegon czujemy się firmą odpowiedzialną społecznie. Odpowiedzialność dla nas to wspieranie ważnych inicjatyw wykraczających poza nasza podstawową działalność związaną z zabezpieczaniem finansowym życia i zdrowia naszych klientów. Dlatego bliska jest nam kampania wspierająca ideę transplantologii i edukację związaną z tą bardzo ważną gałęzią medycyny. Dla nas to naturalne uzupełnienie naszej podstawowej działalności - mówi Jan Zimowicz - członek Zarządu firmy.

Jednym z takich chorych, którzy powrócili do zdrowia i regularnie uczestniczą w Biegu po Nowe Życie jest Henryk Kulikowski. Biorąc udział w wydarzeniu łączy dwie role - osoby po przeszczepieniu i właściciela firmy SIPEKO - jednego z partnerów Biegu po Nowe Życie. Henrykowi Kulikowskiemu przeszczepiono nerkę i trzustkę. Ja żyję nawet z trzema nowymi narządami, bo prowadząc badania naukowe lekarze zaobserwowali, że trzustka znacznie lepiej się przyjmuje, jeśli jest przeszczepiona razem z dwunastnicą. Dlatego mnie przeszczepiono także fragment dwunastnicy dawcy. Zabieg przeprowadził profesor Marek Durlik, lekarz, który jako pierwszy w Polsce przeszczepił jednocześnie nerkę i trzustkę. Było to zaledwie rok przed moją operacją - mówi.

prof. Maciej Kosieradzki, Warszawa 2021

Transplantologia - dlaczego musimy o tym mówić

Pandemia dotknęła polską transplantologię tak jak inne dziedziny medycyny. Mimo to rok 2021 był jeśli chodzi o przeszczepy lepszy od poprzedniego. W 2020 we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w Polsce przeszczepiono 1178 narządów od zmarłych dawców, w 2021 - 1274. Polska transplantologia odniosła wielki sukces - po raz pierwszy wykonano 200 przeszczepów serca i 68 transplantacji płuc. Jednak musimy pamiętać, że na Krajowej Liście Oczekujących na przeszczepy jest aż 1874 pacjentów. Dlatego ciągła edukacja jest potrzebna.

20. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 14 maja o 15:00 na rynku w Wiśle.