19 maja 2020 roku obchodzony jest 10. Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego. Tegoroczne hasło zaproponowane przez Światową Organizację Lekarzy Rodzinnych (WONCA World) nawiązuje do pandemii COVID-19 i brzmi: "Lekarze rodzinni na linii frontu. Pierwsi przychodzą, ostatni wychodzą" (Family doctors on the front line. First in, last out). Wydarzenie to jest doskonałą okazją do podkreślenia kluczowej roli lekarza rodzinnego w zapewnianiu osobistej, kompleksowej i ciągłej opieki zdrowotnej dla pacjentów.
Opieka lekarza rodzinnego odgrywa bardzo ważną rolę. Być może teraz z powodu pandemii bardziej niż kiedykolwiek.
Lekarze rodzinni szybko dostosowali się do nowej rzeczywistości. Podjęli wyzwanie, przestawili swoje praktyki na pracę zdalną udzielając miliony teleporad, nadal diagnozowali i utrzymywali kontakty ze swoimi pacjentami. Pracowali i pracują nadal na pierwszej linii kontaktu z pacjentem, mimo braku środków ochrony osobistej, w obawie o zdrowie swoich podopiecznych, ich rodzin i samych siebie.
Kim jest lekarz rodzinny?
Lekarz rodzinny jest pewnego rodzaju przyjacielem pacjenta. Zaufanie, dochowanie tajemnicy, szczerość, lojalność, to podstawowe zasady, na których oparta jest relacja pacjent - lekarz.
Lekarz rodzinny to najbliższy dla każdego pacjenta i najbardziej dostępny profesjonalista systemu ochrony zdrowia. Dostęp do niego jest najłatwiejszy.
Lekarz rodzinny zna pacjenta i otoczenie, w którym żyje i funkcjonuje. Zna członków jego rodziny, choroby i obciążenia genetyczne oraz wynikające z nich ryzyko zdrowotne. Wie w jaki sposób cała rodzina reaguje na zagrożenia zdrowia i jakie wsparcie jej członkowie wzajemnie sobie udzielają. Zna warunki domowe pacjenta i środowisko lokalne, w którym pacjent żyje i pracuje lub się uczy. Potrafi kompleksowo rozważyć wszystkie elementy wpływające na zdrowie i chorobę.
Lekarz rodzinny może być doradcą w sprawach zdrowia, a także może rozwiązać większość problemów zdrowotnych pacjenta. Potrafi doradzić w jaki sposób optymalnie korzystać z innych elementów systemu ochrony zdrowia. Gdzie i jak skutecznie poszukiwać pomocy w zakresie diagnostyki i terapii w przypadku schorzeń i problemów zdrowotnych, które pozostają poza zakresem jego kompetencji.
Każdy człowiek i każda rodzina powinni mieć swojego lekarza rodzinnego. Tylko taki model gwarantuje optymalną podstawową opiekę zdrowotną.
Mam nadzieję, że okres pandemii zakończy się szybko, a my harmonijnie będzie mogli rozwijać medycynę rodzinną - pisze do lekarzy rodzinnych w dniu ich święta dr. hab. med. Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego jest obchodzony przez ponad 500 000 lekarzy rodzinnych na całym świecie.
Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) istnieje od 1992 roku. Jest profesjonalnym towarzystwem naukowym konsekwentnie działającym na rzecz budowy i rozwoju systemu ochrony zdrowia wysokiej jakości, służącego zdrowiu, godności i dobremu samopoczuciu wszystkich ludzi.
KLRwP jest obecnie prawie pięciotysięcznym stowarzyszeniem, zrzeszającym polskich lekarzy rodzinnych. Pod opieką KLRwP znajduje się 15 mln polskich pacjentów.
Obecnym prezesem KLRwP jest dr hab. n. med. Tomasz Tomasik, prof. UJ