Przeciwzmarszczkowe działanie lasera opiera się na kontrolowanych mikrouszkodzeniach, które pobudzają tkankę do regeneracji. Pod wpływem impulsów laserowych zwiększa się ilość kolagenu i elastyny w skórze, dzięki czemu zmarszczki naturalnie się wypełniają i stają się mniej widoczne. Co warto wiedzieć na temat laserowego odmładzania skóry z wykorzystaniem technologii pikosekundowej? Wyjaśniamy.

Czym się charakteryzuje technologia pikosekundowa?

To, co wyróżnia technologię pikosekundową spośród innych laserów używanych w medycynie estetycznej, to przede wszystkim krótki czas trwania impulsu przy jednoczesnej wysokiej mocy szczytowej. W przeciwieństwie do innych laserów, działanie technologii pikosekundowej opiera się na zjawisku fotoakustycznym, a nie fototermicznym. Dzięki temu możliwe jest wykonanie skutecznego zabiegu odmładzającego w bezpieczny i mało inwazyjny sposób, bez ryzyka poparzeń i blizn.

Jak wyjaśnia ekspert z Kliniki Miracki w Krakowie, odmładzanie laserem pikosekundowym wykonywane jest przy pomocy specjalnej soczewki pikofrakcyjnej. Strumień światła deponowany na skórę podzielony jest na mikroplamki, które wywołują regularne, pionowe, kolumnowe uszkodzenia. Dookoła tych uszkodzeń pozostają zdrowe, nienaruszone komórki, co pozwala skórze wielokrotnie przyspieszyć procesy regeneracyjne. Efektem jest wzmożona produkcja kolagenu na danym obszarze, poprawa napięcia skóry i spłycenie zmarszczek.

Na czym polega laserowe odmładzanie skóry?

Zabieg laserowego odmładzania skóry twarzy wykonywany jest przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Procedura poprzedzona jest konsultacją, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań i przygotowanie Pacjenta do zabiegu tak, aby procedura była dla niego bezpieczna i skuteczna. Odmładzanie laserem pikosekundowym nie wymaga zastosowania znieczulenia. Urządzenie wyposażone jest w skuteczny system chłodzenia skóry, dzięki czemu terapia jest dla Pacjenta komfortowa. W przypadku osób szczególnie wrażliwych na ból możliwe jest zastosowanie kremu znieczulającego.

Lekarz zaczyna od dokładnego oczyszczenia skóry. Następnie przesuwa głowicę lasera po całej twarzy, skupiając się na miejscach, w których występują takie niedoskonałości, jak zmarszczki, przebarwienia czy blizny potrądzikowe. Skóra po laseroterapii jest zaczerwieniona, mogą występować na niej podkrwienia i lekkie wybroczyny, które z czasem zamieniają się w niewielkie strupki. Są to naturalne następstwa zabiegu i ustępują najczęściej w ciągu kilku dni. W trakcie trwania laseroterapii i przez kilka tygodni po jej zakończeniu należy unikać ekspozycji skóry na słońce i stosować krem z filtrem UV.

Zalety odmładzania laserem pikosekundowym

Efekty odmłodzenia skóry po zabiegu laserem pikosekundowym można zaobserwować już po 1-2 zabiegach. Trzeba jednak odczekać kilka lub kilkanaście tygodni, aby mówić o ostatecznych rezultatach. Czas ten zależy bowiem od tempa naturalnej regeneracji kolagenu w skórze. Liczba zabiegów potrzebnych do uzyskania optymalnych efektów różni się w zależności od wyjściowego stanu skóry i wieku pacjenta.

Dzięki stymulacji produkcji włókien kolagenowych skóra po zabiegu laserem pikosekundowym wyraźnie zagęszcza się, a bruzdy zostają wyraźnie spłycone. Laser ten jest urządzeniem bardzo wszechstronnym. Oprócz usuwania zmarszczek pomaga uporać się z innymi skutkami starzenia się skóry, takimi jak: zwiotczenia, przebarwienia czy rozszerzone pory. Skóra po zabiegu odzyskuje młodzieńcze napięcie, gładkość i równomierny koloryt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z krakowskiej Kliniki Miracki.