Zima to trudny czas dla naszej skóry. Głównie ze względu na fakt, że jest ona wtedy eksponowana na niską temperaturę. Dodatkowy problem stanowi fakt, że w tym okresie bardziej niż przez pozostałą część roku, skóra eksponowana jest na zanieczyszczenie powietrza, jak choćby związane ze smogiem pyły PM2.5 i PM10. Gdy na zewnątrz jest zimno, częściej przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, w których jest zazwyczaj sucho. Często zapominamy też, że podobnie jak przez cały rok, tak i zimą skóra eksponowana jest na działanie szkodliwego promieniowania ultrafioletowego i unikamy stosowania filtrów. Można więc powiedzieć, że w okresie zimowym skóra jest bardziej podatna na utratę wody, podrażnienie, przesuszenie a nawet starzenie.

Właściwa pielęgnacja w okresie jesienno-zimowym powinna się składać z odpowiednio wykonanego oczyszczania (w tym i demakijażu) skóry, stosowania odpowiednich kremów pielęgnacyjnych o właściwościach nawilżających ale i ochronnych oraz fotoprotekcji.

Jeżeli chodzi o oczyszczanie, wybierajmy łagodne preparaty, nie drażniące bariery naskórkowej, podrażnionej już przez zimne powietrze. Najlepsze w tym celu są olejki i emulsje micelarne i inne preparaty oczyszczające nie zawierające mydła i alkoholu, które dodatkowo wysuszają skórę.

Po każdym myciu i/lub demakijażu stosuje się preparaty o właściwościach nawilżających, odżywczych i sprzyjających regeneracji podrażnionej skóry. Wyróżnia się dwie podstawowe grupy kremów:

  • gdy wychodzimy na zewnątrz i eksponujemy skórę na czynniki zewnętrzne - o bogatej konsystencji, chroniące przed działaniem zimna i utratą wody;
  • do stosowania, gdy przebywamy w domu, w tym na noc  - o lekkiej konsystencji.


Kremy stosowane w zimie, podobnie jak przez resztę roku powinny mieć właściwości nawilżające - ze względu na ryzyko przesuszenia skóry, ale także odżywcze. Powinny działać blokująco na utratę wody, utrzymywać optymalne nawilżenie skóry i niwelować wywołane czynnikami atmosferycznymi i zanieczyszczeniem stan zapalny i podrażnienia. Ich konsystencja powinna być gęsta i cięższa, dzięki zawartości substancji  oleistych.

Kremy te powinny zawierać takie substancje nawilżające jak np. kwas hialuronowy, chroniącą przed utratą wody glicerynę oraz substancje oleiste bogate w kwasy tłuszczowe jak masło shea, masło kakaowe czy oleje roślinne np. olej jojoba, migdałowy czy awokado.  Dodatkowo preparaty stosowane w zimie powinny być bogate w uszczelniające skórę ceramidy, działającą antyoksydacyjnie i ochronnie witaminę E, warto aby zawierały również składniki łagodzące jak alantoinę i niwelujące stan zapalny np.  witaminę B5.

Warto również mieć na uwadze, że na podrażnienia wywołane niską temperaturą narażona jest nie tylko twarz i dłonie (choć one oczywiście najbardziej), ale również całe ciało. Jest to spowodowane m.in. tym, że powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy zimą, jest suche. Dlatego przy pielęgnacji skóry w tym czasie należy pamiętać nie tylko o twarzy, ale również o całym ciele.

Do mycia dłoni i ciała warto stosować tzw. syndety, czyli substancje myjące skórę nie zwierajce mydła. Po każdym myciu dłoni należy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie. Stosujmy zatem kremy do rąk najlepiej tzw. krem barierowy a wychodząc na zewnątrz - zakładamy rękawiczki. W pielęgnacji skóry ciała pamiętamy o stosowaniu balsamów nawilżających - minimum raz dziennie oraz dodatkowo - po każdym prysznicu czy kąpieli.

Ponadto należy też pamiętać o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy (poprzez stosowanie nawilżaczy powietrza lub poprostu mokrego ręcznika położonego na kaloryferze), oraz o spożywaniu dużych ilości wody, aby umożliwić optymalne nawilżenie ciała od wewnątrz.

Podobnie jak przez pozostałą część roku stosujemy kremy z filtrem ponieważ promieniowanie ultrafioletowe oddziałuje na skórę przez cały czas. Musi być to kompletna fotoprotekcja, a więc preparaty te powinny zawierać filtry UVA i UVB, ale również filtry dla światła niebieskiego, emitowanego przez ekrany komputerów czy smartfonów.

Jeżeli chodzi o makijaż, preferowane jest stosowanie bogatszych podkładów. Nie powinny być one lekkie, lecz wręcz przeciwnie - bardziej gęste, zawierające substancje oleiste, stanowiące dodatkową ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Skóra dziecka i dorosłego, kobiety i mężczyzny - czym się różni?

Skóra dziecka z pewnością jest bardziej wrażliwa i narażona na utratę wody, dlatego w tej grupie wiekowej w szczególności skupiamy się na intensywnej pielęgnacji i ochronie przed działaniem czynników zewnętrznych. Z kolei mężczyźni często posiadają dodatkową ochronę w postaci zarostu, a już sama nawet obecność na skórze twarzy licznych mieszków włosowych (nawet bez bujngo zarostu), w sąsiedztwie których zlokalizowane są prodkujące sebum gruczoły łojowe, umożliwia lepszą ochronę skóry przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Główna różnica w pielęgnacji zależy jednak nie od płci czy wieku, a od rodzaju skóry. Inaczej bowiem pielegnujemy skórę suchą, naczynkową czy wrażliwą, a inaczej tłustą czy nawet trądzikową, w doborze pielęgnacji której musimy również uwzględnić, czy stosowane jest aktualnie jakieś leczenie.

Opracowanie: