W Wiśle trwają ostatnie przygotowania do 22. edycji Biegu po Nowe Życie. To wydarzenie od lat promuje ideę przeszczepów narządów. Na starcie staną między innymi pacjenci i pracownicy Centrum Organizacyjnego do spraw Transplantacji "Poltransplant". Nasz dziennikarz Michał Dobrołowicz rozmawiał z doktorem Adamem Parulskim, koordynatorem transplantacyjnym, o tym, jak wyglądają przygotowania do przeszczepu serca.

Doktor Adam Parulski podkreśla w rozmowie z RMF FM, że najważniejsze, by od momentu zatrzymania serca podczas pobrania od dawcy do chwili, gdy ruszy przeszczep nie minęły więcej niż cztery godzinyCzas, gdy serce jest w spoczynku nie może przekroczyć 240 minut. W ciągu tych czterech godzin musimy wyciąć serce, zapakować, przetransportować, rozpakować i wszczepić do biorcy. Na sam transport mamy maksymalnie dwie i pół godziny. Lepiej jeżeli ten transport trwa godzinę niż dwie godziny. Im szybciej, tym lepiej - zaznacza doktor Adam Parulski. 

Serce jest transportowane najczęściej samochodem albo śmigłowcem w specjalnym, izotermicznym jałowym pojemniku, który przypomina skrzynkę i zapewnia temperaturę między 4. a 8. stopniami Celsjusza. Jest to uzasadnione tym, że w takich warunkach serce na pewno nie zamarznie i będzie mogło dalej działać. Do pobrania jedzie jeden albo dwóch chirurgów, instrumentariuszka, czasami także anestezjolog, czasami kardiolog, który robi badania, tzw. echo-serca. Ten zespół nie może być zbyt duży, żeby był szybki i mobilny - dodaje doktor Adam Parulski. W czasie tego weekendu w Wiśle ma być ponad 15 stopni Celsjusza. Przy takiej temperaturze osoby po przeszczepach wezmą udział w Biegu po Nowe Życie.

Przeszczepy w Polsce. Jakie są najnowsze statystyki?

Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji "Poltransplant" podało w ostatnich dniach dane za kwiecień 2023.

W kwietniu przeszczepiono 105 nerek od zmarłych dawców, przeszczepiono jedną nerkę razem z trzustką, wykonano 52 transplantacji wątroby, 20 transplantacji serca oraz 13 przeszczepień płuc.

W kwietniu wykonano także 5 przeszczepień nerek od żywego dawcy, trzy przeszczepienia części wątroby od żywego dawcy oraz 84 przeszczepień rogówki oka.

Organizatorzy Biegu po Nowe Życie zwracają uwagę na pozytywną zmianę, jaka dokonała się w ostatnich latach między innymi dzięki akcjom, które zwiększają świadomość na temat przeszczepów. Obecnie już prawie 10 procent wszystkich transplantacji wykonywanych w Polsce to przeszczepy od dawców żywych.

Jeszcze kilka lat temu było to nie więcej niż 5 procent. Specjaliści podkreślają, że dalsze działania edukacyjne są bardzo potrzebne. W Polsce rocznie wykonuje się od 900 do 1100 przeszczepień nerek. 40 do 60 to przeszczepienia od dawców żywych, więc to zaledwie 5 procent. W krajach skandynawskich czy w Holandii odsetek ten wynosi 50 procent.

Opracowanie: