Co najchętniej "poprawiają sobie" Polki?

Piątek, 20 listopada 2020 (11:03)

Z każdym rokiem kobiety coraz częściej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Jakie zabiegi cieszą się wśród nich największą popularnością i na jakie efekty mogą liczyć? Opowiada o tym Kamila Białek-Galas, lek. medycyny estetycznej i specjalista dermatolog.

Oferta na rynku medycyny estetycznej stale rośnie, zarówno jeśli chodzi o liczebność, jak i  zróżnicowanie dostępnych metod. Istnieją jednak zabiegi, które od lat cieszą się wśród Polek szczególnym powodzeniem. Decydując się na jakikolwiek z nich, warto pamiętać o tym, że zabieg zabiegowi nierówny. Skuteczność oraz ostateczny efekt zabiegu, zależą m.in. od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, możliwości, jakimi dysponują kliniki, ale przede wszystkim - od umiejętności lekarza i jego indywidualnego poczucia piękna.

Kwas hialuronowy

Z wiekiem zawartość naturalnego kwasu hialuronowego w skórze maleje. Kiedy dodać do tego postępujące procesy zwiotczenia mięśni i skóry, resorpcji kości oraz zaniku tkanki podskórnej, a także działającą nieustannie siłę grawitacji, przez którą owal twarzy zaczyna opadać - wizualnie twarzy po prostu zaczyna przybywać lat.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zahamowanie objawów upływającego czasu jest wolumetria - zabieg mający na celu przywrócenie utraconej z wiekiem objętości w zakresie tkanek twarzy. Wsparcie i wypełnienie zapadniętych tkanek pozwala odtworzyć prawidłowe, młodzieńcze proporcje twarzy i osiągnąć efekt niechirurgicznego liftingu. Spośród wielu zabiegów wolumetrycznych, wariantem wybieranym najchętniej jest modelowanie kształtu policzków i łuków jarzmowych.

Poza wypełnianiem ubytków tkankowych twarzy, kwas hialuronowy z powodzeniem stosowany jest też do leczenia oznak zmęczenia (wypełnianie tzw. doliny łez), unoszenia brwi, modelowania skroni i czoła oraz do korekcji kształtu, powiększania i nawilżania ust. Ostatnio jednym z najmodniejszych zabiegów stało  się też modelowanie brody i linii żuchwy - zabieg mający na celu przywrócenie prawidłowych proporcji dolnej części twarzy i wykonturowanie linii żuchwy, a przez to m.in. redukcję tzw. chomików.

Cytat

Warto wiedzieć, że poza hamowaniem oznak starzenia, zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego znakomicie sprawdzają się też u pacjentów z defektami i zaburzeniami anatomicznymi, np. po wypadkach czy po porażeniu nerwu twarzowego. W tym przypadku kwas hialuronowy pozwala wymodelować poszczególne struktury, nadając im kształt zbliżony do prawidłowego, a także wyrównać symetrię twarzy.
Kamila Białek-Galas - dermatolog, lekarz medycyny estetycznej

Zabiegom z użyciem kwasu hialuronowego często towarzyszy obawa pacjentów przed nadaniem twarzy nadmiernej objętości. Tymczasem za pomocą kwasu hialuronowego jesteśmy w stanie  wymodelować twarz tak, aby wyglądała na szczuplejszą i bardziej pociągłą. Ważne jednak, aby było to robione w sposób umiejętny - mówi specjalistka. Zatem by oszczędzić sobie rozczarowań, warto zatroszczyć się o wybór odpowiedniej placówki i sprawdzonego specjalisty.

Botoks nie tylko na zmarszczki

Innym najczęściej wykonywanym w Polsce zabiegiem jest iniekcja toksyną botulinową. Tzw. botoks to znane panaceum na zmarszczki mimiczne. Tak, jak w przypadku kwasu hialuronowego, a więc pod warunkiem prawidłowego podania, efekt również powinien wyglądać możliwie jak najbardziej naturalnie, podkreśla dermatolog i lekarz medycyny estetycznej, Kamila Białek-Galas.

Toksyna botulinowa wpływa na relaksację mięśni mimicznych, a przez to na spłycenie zmarszczek i odświeżenie wyglądu. Efekt zabiegu wygląda naturalnie, jednak tylko wtedy, kiedy zabieg został wykonany w sposób umiejętny, z poszanowaniem anatomii - mówi ekspertka portalu "Twoje Zdrowie".

Istnieją też inne zastosowania botoksu. Jednym z nich jest choćby leczenie nadmiernej potliwości. Substancja wstrzyknięta w okolice pach, dłoni czy stóp przynosi bardzo zadowalające, długotrwałe rezultaty utrzymujące się nawet do ośmiu miesięcy - dodaje.

Zabiegi krwiopochodne

Osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa to preparaty wykorzystywane do zabiegów stymulujących naturalne procesy regeneracyjne tkanek. Choć na ich rezultaty trzeba nieco poczekać, pacjentki cenią je sobie za długotrwałe i naturalne efekty. Jest to świetna alternatywna dla osób, które nie chcą decydować się na wstrzykiwanie preparatów wytwarzanych z substancji spoza samego organizmu.

Zabiegi z wykorzystaniem osocza i fibryny bogatopłytkowej polegają na pobraniu od pacjenta krwi, która następnie zostaje odwirowywana w specjalnej wirówce. Uzyskany w ten sposób preparat wstrzykuje się następnie pod skórę. Zabieg wymaga powtórzeń - wykonywany jest średnio w czterech do sześciu seriach w kilkutygodniowych odstępach. Ile czasu trzeba poczekać na efekty?

Zabiegi medycyny estetycznej. Dermatolog obala popularne mity

Fałszywe informacje z różnych dziedzin przenikają do naszej rzeczywistości każdego dnia. Dotyczy to również powszechnie panujących mitów na temat medycyny estetycznej. Pytanie tylko, czy rzeczywiście powinno się wierzyć we wszystko, co do nas dociera? Rozprawiamy się z nieprawdziwymi informacjami... czytaj więcej

Najlepsze rezultaty obserwujemy po około 2-6 miesiącach od zakończenia serii - mówi lek. Kamila Białek-Galas. Trzeba pamiętać, że zabiegi z wykorzystaniem osocza i fibryny mają działanie stymulujące, co zajmuje właśnie tyle czasu. Wstrzyknięty w skórę koncentrat płytek krwi zaczyna uwalniać czynniki wzrostu, pobudzając tym samym syntezę kolagenu, elastyny oraz proces powstawania nowych naczyń krwionośnych. Zastymulowana w ten sposób skóra staje się jaśniejsza, lepiej napięta i odżywiona.

Najlepsze efekty uzyskuje się, łącząc ze sobą oba wymienione zabiegi krwiopochodne. Kombinacja  osocza i fibryny bogatopłytkowej to skuteczne remedium nie tylko na oznaki starzenia, ale również na blizny, rozstępy, trudno gojące się rany czy łysienie. Oba preparaty znajdują też zastosowanie w ginekologii estetycznej. Leczy się nimi m.in.: liszaja twardzinowego, atrofię pochwy, suchość i zmiany troficzne w obszarze sromu, a także przeprowadza rewitalizację narządów płciowych.

Technologia IPL, czyli zastosowanie światła pulsacyjnego w medycynie estetycznej

Pacjentki oczekujące wysokiej skuteczności, ale wolące unikać strzykawek, w pierwszej kolejności decydują się na zabiegi z wykorzystaniem intensywnego źródła światła pulsacyjnego. IPL, bo tak nazywa się ta technologia, to jeden z najskuteczniejszych, a przy tym najbezpieczniejszy sposób na leczenie zmian naczyniowych, w tym rumienia.

Ze wszystkich zabiegów służących leczeniu tych problemów, technologia Dye-Vl daje zdecydowanie najlepsze efekty, a przy tym należy do metod najbezpieczniejszych - mówi lek. Kamila Białek-Galas.

Innym popularnym zastosowaniem urządzenia, z którego również często korzystają pacjentki, jest kuracja przebarwień skóry. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania głowica Dye-VL, za pośrednictwem "inteligentnego" systemu sama rozpoznaje ilość melaniny w naskórku, działając selektywnie wyłącznie na zmienione komórki, omijając przy tym zdrowe.

Technologię IPL, oprócz twarzy, można stosować niemal na wszystkich innych obszarach ciała.

Laser frakcyjny

Jesień i zima to z kolei czas, w którym największą popularnością cieszą się zabiegi wykonywane laserem frakcyjnym. Jego stosowanie nie idzie w parze z ekspozycją słoneczną, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się go właśnie teraz. Wachlarz zastosowań również jest bardzo szeroki: od zabiegów anti-aging po leczenie rozstępów, blizn potrądzikowych czy pourazowych.

Zabieg należy również do grupy stymulujących. Laser, poprzez wywoływanie kontrolowanych mikrouszkodzeń, inicjuje proces produkcji włókien kolagenowych i przebudowy skóry. W ten sposób staje się ona bardziej napięta, jędrniejsza i ulega wygładzeniu. Obkurczeniu ulegają poszerzone pory, a kolor skóry zostaje ujednolicony. Urządzenie to jest też niezwykle skuteczne w przypadku walki z bliznami potrądzikowymi czy rozstępami, które ulegają spłyceniu i rozjaśnieniu - tłumaczy lek. Kamila Białek-Galas.

Po zabiegu skóra potrzebuje z reguły kilku dni na pełną rekonwalescencję. Nie jest to jednak dla pacjentek wygórowany koszt, ponieważ laser frakcyjny w rękach doświadczonego specjalisty doceniany jest przede wszystkim za swoją skuteczność i bardzo zadowalające rezultaty, które można dzięki niemu osiągnąć.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciało

Marcin Czarnobilski

Kamila Białek-Galas