Które zwierzę domowe najbardziej uczula?

Środa, 2 stycznia 2019 (14:00)

Czy można pomylić przeziębienie z alergią oraz czy wstrząs anafilaktyczny może skończyć się śmiercią? Między innymi na takie pytania odpowiadał podczas wideoczatu dr Marcel Mazur z Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” zajmujemy się alergią.

Ze zwierząt domowych agresywnie uczula zwłaszcza kot:  Nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z kotem, żeby doświadczyć dokuczliwych objawów. Uczulony może się popłakać, zacząć kichać, a nawet dostać ataku duszności. Wystarczy, że będzie miał kontakt z osobą, która ma to zwierzę w domu - przestrzega alergolog dr Marcel Mazur. 

Specjaliści zauważają, że w okresie jesienno-zimowym bardziej uczulają nas alergeny kota i psa, ponieważ częściej mamy zamknięte okna i zwierzęta przebywają dłużej w domu. 

W sezonie grzewczym objawy mogą się nasilać także u osób z alergią na roztocza. Lekarze radzą, by częściej wietrzyć nasze mieszkania, pod warunkiem, że za oknami powietrze nie jest zanieczyszczone. 

Posłuchaj rozmowy Katarzyny Staszko z alergologiem Marcelem Mazurem

Z alergią da się żyć! Rozmowa z ekspertem

Pytania na jakie odpowiadał nasz:

Czy są pokarmy, które częściej uczulają dzieci niż dorosłych?

Jak pomóc osobie, która dostała wstrząsu anafilaktycznego?

Czy można wykonać testy alergologiczne, gdy mamy lekkie przeziębienie?

Zobacz cały wideoczat

(mc)

Artykuł pochodzi z kategorii: Wideoczat

Ewa Kwaśny

Renata Stawiarska