"​Ból może stać się chorobą przewlekłą". Ekspert radzi, jak pokonać ból

Środa, 22 stycznia 2020 (15:32)

W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" mówiliśmy o bólu i o tym, jak sobie z nim radzić. Naszym ekspertem była dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska, specjalista medycyny bólu. „Ból może stać się chorobą przewlekłą. Zwłaszcza kiedy trwa dłużej, niż choroba podstawowa” – mówiła w rozmowie z RMF FM.

Ból może stać się chorobą przewlekłą. Zwłaszcza kiedy trwa dłużej, niż choroba podstawowa. Wtedy, kiedy nie pozwala nam normalnie funkcjonować - wtedy możemy mówić o bólu, jako chorobie przewlekłej - mówi dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska, specjalista medycyny bólu.

Coraz częściej obserwujemy niewyjaśnione bóle głowy, bóle brzucha nawet u dzieci i młodzieży. Ale i u osób młodych, już "w wieku produkcyjnym". Prowadzimy siedzący tryb życia, nie ruszamy się co powoduje bóle krzyża, bóle głowy, bóle stawów też się zdarzają - dodaje.

Nazwa nerwobóle odnosi się do bólu neuropatycznego, czyli takiego, który jest spowodowany uszkodzeniem układu nerkowego. Jest to ból trudny do leczenia - nie ma zbyt wielu farmakoterapii, nie ma zbyt wielu blokad - wyjaśnia dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wideoczat

Ewa Kwaśny

Katarzyna Staszko

Sara Bounaoui