Masz pytanie dotyczące autyzmu? Dyżur eksperta!

Wtorek, 21 listopada 2017 (19:40)

W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" zajmujemy się autyzmem. W środę od 11:00 na pytania słuchaczy podczas dyżuru telefonicznego odpowie dr Nela Grzegorczyk-Dłuciak, psycholog Prezes Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej. Od godziny 13:00 odpowie też na pytania podczas wideoczatu.

Dr Nela Grzegorczyk-Dłuciak jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej, dyrektorem Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy UMIEM w Krakowie, czynnym terapeuta i superwizorem. Od ponad 15 lat codziennie diagnozuje i pracuje z osobami z autyzmem. 

>>>ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI<<<

Autyzm można określić jako zaburzenie na gruncie neurorozwojowym. Dużą role odgrywa tutaj nieprawidłowa praca mózgu. Najczęściej zaburzenia autystyczne objawiają się problemami z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi, zbytnim przywiązaniem do schematów i problemami z komunikowaniem. Osoby dotknięte autyzmem często nie potrafią zrozumieć zachowań innych ludzi co zamyka ich na otoczenie. 

Autyzm ma wiele form w zależności od nasilenia. Jedną z łagodniejszych odmian jest  Zespół Aspergera. Dzieci z tym zespołem zwykle są bardzo inteligentne, a ich wypowiedzi zawierają nienaturalnie dużo, jak na ich wiek, specjalistycznego słownictwa. Zespół Aspergera można też rozpoznać po tym, że mówią z nienaturalną melodią, nie rozumieją ironii, powtarzają swoją wypowiedź, nie uwzględniają potrzeby rozmówcy. Tak samo jak dzieci autystyczne, są bardzo przywiązani do swojej rutyny i swoich zachowań.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pytania i odpowiedzi