Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha? Odpowiada specjalista

Środa, 8 listopada 2017 (13:20)

Nie z każdym bólem brzucha trzeba iść do lekarza. „Często wystarcza zmiana nawyków żywieniowych, regularny tryb życia i leczenie objawowe” – tłumaczy gastrolog, Sławomir Krzemiński.

Pytanie: Małgorzata: Mój mąż ma częste bóle brzucha, biegunkę, czerwieni się jego twarz, co prawda jest nerwowy ,ale ja podejrzewam że to coś poważnego.

lek. Sławomir Krzemiński, specjalista gastroenterologii: Bóle brzucha mogą być objawem różnych chorób, dlatego nie należy ich lekceważyć, szczególnie jak są przewlekłe, nawracają i są o dużym nasileniu. Wtedy zawsze jest konieczna konsultacja lekarska. Na szczęście, często jednak mają charakter czynnościowy, czyli choć dokuczliwy, to niegroźny. Wtedy dolegliwości mogą być związane z zaburzeniami pracy jelit (perystaltyki) lub nadwrażliwością trzewną - często wynikającą z narażania na sytuacje stresowe.

Zwykle w celu pozbycia się na bólu brzucha, wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, regularny tryb życia i leczenie objawowe. Warto szczególnie po 50. roku życia pomyśleć jednak o badaniach, w tym morfologii, badaniu kału na krew utajoną, oraz po 50. roku życia o kolonoskopii.


Artykuł pochodzi z kategorii: Pytania i odpowiedzi

Sławomir Krzemiński