Wielu pacjentów traktuje Szpitalny Oddział Ratunkowy jak przychodnię. To - zdaniem lekarzy - jeden z powodów przepełnienia SOR-ów. Dlatego przypominamy jakie sprawy można załatwić w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Jaki jest zakres świadczeń udzielanych przez lekarza POZ, a jaki przez położną lub pielęgniarkę? Kto może odebrać wyniki badań zlecone przez lekarza POZ?
Od lekarza POZ pacjenci otrzymują:
Praca pielęgniarki POZ obejmuje świadczenia profilaktyczne, lecznicze, diagnostyczne, pielęgnacyjne i rehabilitacyjne, co oznacza m.in.:
Położna POZ sprawuje pielęgnacyjną opiekę położniczo-neonatologiczno-ginekologiczną. Do jej obowiązków należą m.in.:
Gabinet pielęgniarki zgodnie z przepisami powinien być wyposażony w zestaw do wykonania opatrunków i podstawowy zestaw narzędzi chirurgicznych oraz pakiety odkażające i dezynfekcyjne. Zabiegi te mieszczą się więc w zakresie obowiązków pielęgniarki POZ.
Nie. Lekarz może wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia bez badania pacjenta. Jest jednak warunek: musi to być uzasadnione stanem zdrowia pacjenta udokumentowanym w jego kartotece. Tak wystawione recepty mogą być przekazane przedstawicielowi ustawowemu pacjenta albo osobie upoważnionej przez pacjenta do odbioru recepty lub zlecenia, a w przypadku wystawienia recepty w postaci elektronicznej - wydruku.
Wyniki badań należą do dokumentacji medycznej pacjenta. Pacjent ma prawo dostępu do swojej kartoteki. Może też upoważnić do tego osoby trzecie. Upoważnienie na piśmie powinno zostać sporządzone w obecności pracownika placówki POZ i dołączone do kartoteki pacjenta.
Źródło: Medycyna Praktyczna
Marcin Czarnobilski
Copyright © 1999-2025 RMF24.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu